Bilim Kurulu’nun maske kararı öncesi TORAKS Derneği’nden çarpıcı açıklama

26 Nisan 2022 Salı

Bilim Kurulu’nun maske kararı öncesi TORAKS Derneği’nden çarpıcı açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının bir gün erkene çekildiğini duyurdu. Bugün yapılması planlanan toplantı öncesi TORAKS Derneği’nden açıklama geldi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası maske takma zorunluluğunun akıbetine ilişkin açıklama yapılması bekleniyor. TORAKS Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Bahriye Oya İtil toplantı öncesi yaptığı yazılı açıklamada yeni bir virüs dalgasının bekleyebileceğine işaret ederek maske kullanımının devam etmesi gerektiğine dikkat çekti.

MASKE KULLANIMI DEVAM ETMELİ

Türk TORAKS Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Bahriye Oya İtil Türkiye’yi yeni bir dalganın bekleyebileceğine dair uyarılarda bulunarak, “Dünya Sağlık Örgütü, bu tablonun buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu belirtiyor. Bu uyarıyı akılda tutarak toplu taşıma, sağlık kuruluşları ve kapalı alanlarda maske kullanılmaya devam edilmesi gerektiğini belirtmek isteriz” dedi.

TÜRKİYE’DE TAM DOZ AŞI ORANI YÜZDE 30

Prof. Dr. İtil, Covid-19’un hala uluslararası öneme sahip acil halk sağlığı durumunu koruduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sars CoV-2 virüsü henüz ekolojik nişini (bir organizma ya da popülasyonun belirli bir fiziksel veya biyolojik ortamdaki konumu ya da işlevi) oluşturmamış olup halen öngörülemeyen viral evrime sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü, tüm dünya ülke nüfuslarının yüzde 70 ‘inin tam doz aşıyla aşılanmasını önermektedir. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı verilerine göre üçüncü doz aşısını yaptıranların sayısı 27 milyon 731 bin 999 olup, genel nüfusa oranlandığında tam doz aşı yaptıranların oranının yüzde 30’larda olduğu görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, yaşlılar, altta yatan hastalığı olan kişiler, bağışıklığı baskılanmış hastalar, mülteciler, kırılgan gruplar, sağlık çalışanları ve tedaviye erişimi güç olan kişiler başta olmak üzere aşılamanın önemini vurgulamaktadır.”

TEST SAYISININ AZ OLMASI VİRÜS TAKİBİNİ ZORLAŞTIRIYOR

Türk TORAKS Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Aslı Görek Dilektaşlı ise Covid-19 test sayısının azaltılmasının virüsün takibini zorlaştırdığına dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Dünya Sağlık Örgütü devletlerin aşılanma oranlarını, epidemiyolojik verilerini sürekli olarak değerlendirmesini ve ulusal yanıtların buna göre değiştirilmesini önermektedir. Toplumda pandemi yorgunluğu olduğu kesindir. Önümüzdeki yaz döneminde, açık havada daha çok zaman geçirileceği varsayılarak enfeksiyonun bulaşma riskinin daha da düşeceği düşünülebilir. Yapılan test sayısı giderek azalmaktadır. Oysa testlerin sürekliliği, vakaların tanınması ve izole edilmesi, temaslı vakaların izlemi ve saptanması, hastalığın yayılmasının engellenmesi dışında pandemiyle ilgili gerçekçi planlar yapılması, dünya verilerine katkıda bulunulması, virüsün daha iyi tanınması ve özellikle potansiyel yeni varyant saptanması ve Sars-CoV-2 ‘nin gelişimini izlemek için genomik sürveyansın gelişmesini sağlamaktadır. Bu nedenle test yapılmasından kaçınılmaması ve hatta hızlı testlerin yaygınlaştırılarak tanının kolaylaştırılması da hedeflenmelidir. Semptomu olan hastalarda kamu ve özelde ücretsiz teste ulaşmanın kolaylaşması da vaka saptanmasını ve verilere ulaşmayı kolaylaştıracaktır.”

DÜNYA ÇAPINDA BİR HAFTALIK VAKA SAYISI YÜZDE 8 ARTTI

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada vaka sayısının bir aylık düşüşünün ardından 7-13 Mart arasında haftalık vaka sayısının küresel çapta yüzde 8 arttığını açıkladığını ifade eden Dilektaşlı, “bazı ülkelerin test sayılarını düşürmesine karşın 11 milyon vaka ve 43 bin can kaybının görüldüğü martın ikinci haftasının, dünyada ocak ayından sonra ilk artışı işaret ettiğini vurguladı. Son dönemlerde Çin’de vaka sayılarının artmaya başladığını, karantinaya alınan kentler olduğunu izlemekteyiz. Yeni vaka sayısının ve yatan hasta sayısının azalmasını işaret ederek önlemlerde gevşeme kararları alan Türkiye gibi Avrupa’daki bazı ülkeler için uzmanlar, Avrupa’yı yeni bir koronavirüs dalgasının beklediği yönünde açıklamalar yapmaktadır. Bu nedenle maske gibi tedbirlerin ve test sayısının arttırılması önemlidir.” dedi.

Bilim Kurulu bugün toplanıyor

Benzer Haberler