Bilim Kurulu üyesinden ‘yeni pik’ uyarısı

21 Haziran 2021 Pazartesi

Bilim Kurulu üyesinden ‘yeni pik’ uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Salgın etkili aşılarla yeterli aşılama olmadan bitmeyecek, binlerce ölümle sonuçlanan yeni pikler olabilir. Eylüle kadar, kalabalıklardan uzak durmalıyız” dedi.

Koronavirüs salgınında normalleşme sürecine girilirken, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’dan uyarı geldi. Sağlık çalışanlarının fedakarlığı sayesinde aşılamanın hızlı ilerlediğini belirten Yavuz, salgının henüz bitmediğine dikkat çekti.

Vatandaşları özellikle eylül ayına kadar kalabalıklardan uzak durmaları konusunda uyaran Yavuz, “Ülkemizde aşılama, sağlık çalışanlarının dünyanın hiçbir yerinde görülemeyecek fedakarlığıyla çok iyi gidiyor. Ama salgın bitmedi, etkili aşılarla yeterli aşılama olmadan bitmeyecek, binlerce ölümle sonuçlanan yeni pikler olabilir” dedi.

Delta varyantının çok daha tehlikeli olduğunu belirten Yavuz, sosyal medya hesabından şunları kaydetti:

“Kalabalık düğün, nişan, taziye, toplantı, piknik, yemek, eğlence dışarıda bile olsa çok riskli Hele ki ülkemizde de büyük ihtimalle yayılmakta olan delta varyantının bulaşıcılığını düşününce çok daha tehlikeli. Kalabalık ortamda bulunmak zorundaysanız maskenizi çıkarmayın.”

Benzer Haberler