Bilim Kurulu üyesi yanıtladı: Turkovac Omicron’a karşı etkili mi?

3 Ocak 2022 Pazartesi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Turkovac aşısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Koronavirüsün yeni varyantı Omicron’a karşı etkili olup olmadığı sorusunu yanıtladı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Turkovac aşısının Omicron varyantına karşı koruma sağladığını, ama korumanın süresinin ne kadar olacağını şimdi söylemenin mümkün olmadığını belirtti. Omicron’un diğer varyantlara göre daha etkili olduğunu vurgulayan Kara, “Omicron’un büyük bir riski var, çok hızlı yayılıyor, sayılarda da çok hızlı artışa neden oluyor. Mesela biz Delta varyantının çok hızlı yayıldığını, bir kişinin altı kişiye yaydığını söylemiştik ve Delta’nın hakim forma dönüşmesi, bulunduğu coğrafyaya göre değişiyordu. Örneğin Şanlıurfa’ya girdiğinde kentteki bütün vakaların Delta’dan olma süreci 6 hafta gibiydi. Avrupa’daki verilerde Omicron’daki bu süre iki veya üç hafta. Yani neredeyse iki katı hızla bulaşıyor, böyle bir özelliği var Omicron’un” diye konuştu.

Prof. Dr. Kara, Turkovac aşısının etkinliğine yönelik çalışmaların da yoğun bir şekilde sürdüğünü dile getirdi. Kara, aşı konusunda ciddi bir farkındalık oluştuğunu belirtti. Aşının virüs üzerindeki etkisine vurgu yapan Kara, hatırlatma dozu uygulamasına Türkiye’nin erken geçtiğini söyledi.

Kara, şu değerlendirmeleri yaptı:

“SÜRESİ NE KADAR OLACAK SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİL”

“Diğer çalışmalardan ve verilerden elde ettiklerimizi yorumlayıp bunun yansıması olarak düşünürsek, bizim elde ettiğimiz antikor seviyeleri Omicron’a karşı koruyuculuk sağlayacak şekilde görünüyor. Bu yönde çalışmalarımız ve bilimsel verileri bir araya getirme çalışmalarımız sürüyor. Turkovac’ı mevcut elimizdeki verilerle karşılaştırdığımız zaman Omicron’a karşı da koruyuculuk sağlıyor ama bunun süresi ne kadar olacak, bunu şimdi söylemek mümkün değil.

Önemli noktalardan biri, aşılı olanların, özellikle hatırlatma dozu olanların, Omicron’dan korunabilir olduğunu biliyoruz. O bakımdan hatırlatma dozunun çok önemli olduğunu biliyoruz. Türkiye’de hatırlatma dozu uygulaması, Avrupa’ya göre biraz erken başlamıştı, bu bir avantajdı ama burada önemli olan nokta, zamanı gelen kişilerin mutlaka ama mutlaka hatırlatma dozunu olmuş olmaları, aşılanmamış kişilerin mutlaka aşılanmaları, bu salgının durması, Omicron’un yayılmasının önlenmesi ve Kovid-19’dan korunmak için çok önemli.”

Bakan Koca’dan ‘Omicron’ açıklaması!