PCR ve karantina kurallarında önemli değişiklik

Yayın tarihi: 12 Ocak 2022 Çarşamba 8:02 pm - Güncelleme: 12 Ocak 2022 Çarşamba 10:13 pm

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 12 Ocak Çarşamba günü yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrası basın açıklamasını paylaştı.

Omicron Varyantı ile birlikte vaka sayılarının artış hızının önü kesilemiyor. Bugün yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca’nın yaptığı basın açıklamasında öne çıkan söylemler şu şekilde:

“Omicron varyantı ülkemizde baskın hale geldi. Vaka sayıları bir önceki aya göre 4 kat arttı. Hastanelerde yüzde 10’luk bir artış oldu

Aşı programımıza yerli aşımız Turkovac da eklendi. Vatandaşlarımızın kendi aşımız, kendi gücümüze olan teveccühünden son derece memnunuz.

Bildiğiniz gibi Turkovac aşımızın Hacettepe Üniversitesinde yürütülen primer aşılama faz 3 sonuçları bugün çalışmayı yürüten bilim insanlarımızca açıklandı. Faz 3 aşamasında 1182 gönüllüden elde edilen sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Turkovac aşımızın karşılaştırma kolu olan Sinovac aşısından daha etkili olduğu gösterildi. Turkovac aşımızın Faz1 aşamasında 44 gönüllü, Faz 2 aşamasında 250, Faz 2b aşamasında 222 gönüllü ve Faz 3 hatırlatma dozu çalışmasında ise 4.244 gönüllüden elde edilen güvenlik verileri ile aşımız acil kullanım onayı almıştır.

Dünya sağlık örgütü kriterleri güvenlik çalışmasının 3.000 gönüllüden fazla kişide doğrulanmış olmasını öngörmektedir. Bu bakımdan yerli aşımızın güvenli olduğu toplamda 5.942 kişilik çalışma ile teyit edildi.

Acil kullanım onayı da bu veriler dikkate alınarak verildi. Turkovac aşımızı güvenli şekilde kullanabileceğimizi yüksek sesle söylemek konusunda kimsenin tereddütü olmamalı.

AŞISI TAM OLAN KİŞİYE KARANTİNA YOK

Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler.

TEMASLI KİŞİLERDE PCR TESTİ ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.”

Koronavirüste vakalar kritik eşiğin altına inemiyor