Bilim insanlarından ‘Ay’a 6.7 milyon sperm örneği gönderme’ planı

12 Mart 2021 Cuma

Bilim insanlarından ‘Ay’a 6.7 milyon sperm örneği gönderme’ planı

Farklı milletlerden bilim insanları 6.7 milyon türün sperm örneklerini Ay’a götürüp orada saklamayı önerdi.

Olası bir felaket için insanlığa bir ‘sigorta poliçesi’ sunmak isteyen bilim insanları, 6,7 milyon türün sperm örneklerini Ay’a götürüp orada saklamayı önerdi.

ABD’deki Arizona Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, Norveç’te bulunan ve bitkilerin yok olmasını engellemek için inşa edilen Kıyamet Deposu’ndan çok daha kapsamlı ve karmaşık yeni bir koruma yöntemi önerisinde bulundu.

Amerikan medyası, IFL Science’a dayandırdığı haberinde, Ay’da böyle bir yapı inşa edip 6.7 milyon türün spermlerini Ay’a taşınması için doğal uyduya 250 uçuş gerçekleştirilmesi gerektiğini aktardı. Önerinin amacının insanlığı yok olmaktan korumak olduğunu aktaran ABD medyası önerilerin Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) Havacılık ve Uzay Konferansı’nda sunulduğunu ifade etti.

Webtekno’da yer alan bilgilere göre, 6.7 milyon türün spermini Ay’a götürmek, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu kurmak için gerekenden 6 kat daha fazla uzay uçuşu gerektiriyor.

Önerilerini Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) Havacılık ve Uzay Konferansı’nda sunan bilim insanlarına göre bu yöntem, küresel bir sigorta poliçesi anlamına geliyor ve insanlığı yok olmaktan korumayı vadediyor. Bilim insanlarına göre Dünya’da bir Kıyamet Ambarımız olsa da olası bir ölümcül salgın, süpervolkan patlaması, nükleer savaş gibi durumlarda bu ambara ulaşmak ya da korumak çok da mümkün olmayacak.

IFL Science tarafından paylaşılan bilgilere göre Ay’da böyle bir yapı inşa edip 6.7 milyon türün spermlerini Ay’a taşımamız için doğal uydumuza 250 uçuş gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunun ne kadar zor bir iş olduğunu açıklamak için karşılaştırmak gerekirse; Uluslararası Uzay İstasyonu, 40 uçuşta inşa edilebilmişti.

Bilim insanlarının türleri devam ettirebilmek adına çeşitli koruma yöntemleri geliştirmesini anlamak mümkün. Bununla birlikte türlerin devamlılığını etkileyecek seviyede bir nükleer felakette Ay’a gidip orada saklamış olduğumuz spermleri alıp Dünya’ya geri getirerek türün devamını nasıl sağlayabileceğimiz kısmı tamamen muamma.

 

Benzer Haberler