Bilim insanları Omicron varyantının yüzeylerde ne kadar kaldığını açıkladı

25 Ocak 2022 Salı

Bilim insanları Omicron varyantının yüzeylerde ne kadar kaldığını açıkladı

Japon bilim insanlarının yürüttüğü yeni bir araştırmaya göre koronavirüsün Omicron varyantı, plastik yüzeyler ve insan derisi üzerinde önceki varyantlardan daha uzun süre hayatta kalabiliyor.

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre Omicron varyantı plastik yüzeyde 8 gün, insan derisinde 21 saat hayatta kalıyor.

Japonya’daki Kyoto Vilayeti Tıp Üniversitesi’nden bir ekibin henüz hakem değerlendirmesinden geçmeyen araştırması, bir dizi laboratuvar testinin ardından, varyantların orijinal virüsten çok daha uzun süre hayatta kaldığı sonucuna ulaştı.

Biorxiv.org sitesinde yayımlanan araştırma raporunda şu ifadeler kullanıldı:
“Çalışmamız, plastik ve insan derisi yüzeylerinde Alpha, Beta, Delta ve Omicron varyantlarının Vuhan’da çıkan virüse göre iki kattan daha uzun hayatta kalma eğilimi sergilediğini ve genelde ciltte 16 saatten fazla bulaşıcılığını koruduğunu gösterdi.”

Plastik yüzeylerde orijinal virüs 56 saat, Alfa varyantı 191.3 saat, Beta varyantı 156.6 saat, Gamma varyantı 59.3 saat, Delta varyantı 114 saat hayatta kaldı. Omicron için bu süre 8 güne denk gelen 193.5 saat oldu.

Sağlığı için regl kanını içiyor! ‘Bazen bir yudum, bazen tamamı’

Benzer Haberler