Bilal Erdoğan radyo programında Türk sanat müziği söyledi

2 Ekim 2019 Çarşamba

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Adem Metan’ın Alem FM’deki radyo programına konuk oldu.

3-6 Ekim tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek olan Etnospor Kültür Festivali hakkında bilgi veren Bilal Erdoğan programın sonunda ise radyo dinleyicilerine şarkı söyledi. Erdoğan, sözleri Mustafa Hafız Irmak’a ait nihavend makamından ‘Koklasam saçlarını ta fecre kadar’ şarkısını seslendirdi

“BÜLENT ERSOY’UN DEYİMİYLE…”

Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay, Bilal Erdoğan’ın performansını değerlendirdi. Akay, “Eseri hakkıyla hocalarımızın hocası Münir Nurettin Selçuk okumuştur. Bilal Bey bu eseri seçtiğine göre geniş bir sese sahip” dedi.

Bilal Erdoğan’ın okumasını analiz eden Akay, “Sayın Bilal Erdoğan, sözleri Mustafa Nâfiz Irmak’a bestesi ise Artaki Candan’a ait aksak usulünde ve Nihâvend makamının okuması kolay olmayan eserlerinden birini seçmiş. Herkes bu eseri okumaya cesaret edemez. Özellikle şarkının meyan kısmı tiz neva perdesinde seyreder ve bu eseri okumak için oktavı geniş bir sese ihtiyaç vardır ve eseri hakkıyla hocalarımızın hocası Münir Nurettin Selçuk okumuştur. Bilal Bey bu eseri seçtiğine göre geniş bir sese sahip. Bilal Bey’den dinlediğimiz bölümde 5 komalık bemole sahip kürdi perdesi, üçlemenin içinde 1 komalık bemol alıyor ve kürdi perdesi yerine segâh perdesi basması lazım ki, doğru bastığını duydum. Bir amatör yorumcu olarak çok iyi… Bülent Ersoy’un deyimi ile fevkaladenin fevkinin de fevkinde ve 10 üzerinden 10 veriyorum” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler