Biden ile Türkiye arasında üçüncü Ermeni krizi

24 Nisan 2023 Pazartesi

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olayları hakkında bir kez daha ‘soykırım’ ifadesini kullandı. Dışişleri Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Biden’ın açıklamasına tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede!” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 Olaylarına ilişkin açıklamalarına, “Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede! Siyasi açıklamalarla tarih yeniden yazılamaz” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Çavuşoğlu, ‘Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede! Siyasi açıklamalarla tarih yeniden yazılamaz. Bu tutumlarında ısrar eden fırsatçılar, art niyet ve ikiyüzlülükleriyle hatırlanacaktır. Yüce Türk Milleti’ne tarih dersi vermek kimsenin haddi değildir.’ dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı’ndan da bazı ülkelerin hükümet yetkililerince yapılan yorumlara ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

1915 olayları konusunda gerçeklerle ve uluslararası hukukla bağdaşmayan talihsiz açıklamalar, tarihi siyasi saiklerle yeniden yazmaya yeltenen beyhude çabalardır.

“Hamdolsun gündeme gelmedi”

Hiç kimse unutmamalıdır ki, 1915 olayları siyasetçilerin kendi gündemlerine ve iç siyasi mülahazalarına göre tanımlanamaz. Böyle bir yaklaşım, ancak tarihin tahrif edilmesine yol açar. Bu taraflı tutumlarını sürdürmekte ısrar edenler, tarihte ucuz siyasi fırsatçılar olarak anılacaktır.

ERDOĞAN ‘HAMDOLSUN HİÇ GÜNDEME GELMEDİ’ DEMİŞTİ

Biden, ‘soykırım’ ifadesini ilk olarak 2021’de kullanmıştı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 Haziran’da Biden ile görüşmesinde ‘soykırım’ ifadesini konuşacağını söylemişti. Erdoğan, Biden ile görüşmesinin ardından basına, “Hamdolsun, hiç gündeme gelmedi” ifadelerini kullandı.

Biden, 2022’de aynı ifadeyi kullanmıştı.

Meclis’te ‘Hamdolsun’ tartışması! CHP’li Altay: Erdoğan’ın uçağında bir hain var