Biden ile Putin Ukrayna zirvesi için prensipte anlaştı

21 Şubat 2022 Pazartesi

Biden ile Putin Ukrayna zirvesi için prensipte anlaştı

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna konulu zirve için prensipte anlaştığı açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna krizini görüşmek için prensipte anlaştı. Karar Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yoğun diplomasi trafiğinin ardından geldi.

Zirvenin içeriği Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından belirlenecek. Zirve yalnızca Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmemesi halinde gerçekleşecek.

Ukrayna’nın doğusunda anaokulu vuruldu

BEYAZ SARAY’DAN ŞARTLI ONAY

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Ukrayna krizi sürerken diplomatik sürece dair yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında, Ukrayna’ya yönelik bir işgal eyleminin yaşanmaması için ABD’nin tüm diplomatik süreçleri kullanacağına işaret eden Psaki, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un bu hafta içi Avrupa’da buluşmasının planlandığını hatırlattı.

Psaki, “Ukrayna’ya yönelik herhangi bir işgalin olmaması durumunda Başkan Biden, Devlet Başkanı Putin’le buluşmayı prensipte kabul etti” ifadesini kullandı.

Biden: Rusya Kiev’i hedef alacak, istihbaratımız çok güçlü

‘MOSKOVA KAPSAMLI SALDIRI İÇİN HAZIRLIKLARINI SÜRDÜRÜYOR’

Beyaz Saray Sözcüsü, krizin diplomatik çözümüne her zaman hazır olduklarını, ancak Rusya’nın işgal yönünde adım atması durumunda ise hızlı ve ağır yaptırımlar getireceklerini sözlerine ekledi. Psaki ayrıca, Moskova’nın halen kapsamlı bir saldırı için hazırlıklarını sürdürdüğünü de ifade etti.

Biden ABD yerel saatiyle pazar günü Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Konseyini toplamış ve güvenlik kurmaylarıyla krizin gidişatını değerlendirmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Üçüncü bir dünya savaşına ihtiyacımız yok

Benzer Haberler