Biden’ın kabinesi belli oluyor!

23 Kasım 2020 Pazartesi

Biden, Dışişleri Bakanlığına Antony Blinken’ı, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine de Jake Sullivan’ı getireceğini açıkladı. Hazine Bakanlığı’na ise Fed eski Başkanı Janet Yellen’ı getireceğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan seçimlerde Başkan olarak seçilen Demokrat Joe Biden, kabinesinde önemli pozisyonlarda yer alacak isimleri açıkladı. Dışişleri Bakanlığı görevine üst düzey dış politika danışmanlarından Antony Blinken’ı getireceğini duyuran Biden, Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak Jake Sullivan’ı seçti. Biden’ın Hazine Bakanı tercihi ise Fed eski Başkanı Janet Yellen oldu.

BLINKEN DIŞİŞLERİ BAKANI OLDU

Biden’ın aynı zamanda Senato Dış İlişkiler Komitesinde yardımcısı olan 58 yaşındaki Antony Blinken, Barack Obama döneminde Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı olarak görev yaptı. Blinken ise kariyeri boyunca gerçekleşen savaşları desteklemesiyle tanınırken son röportajında Obama döneminde Suriye’ye saldırmaktan vazgeçmelerinin kötü bir karar olduğunu anlatıyordu.

“EL KAİDE BİZİM SAFIMIZDA”

Biden’a oldukça yakın olan 43 yaşındaki Sullivan da Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine getirilecek. Biden’ın başkan yardımcısı olduğu dönemde de ulusal güvenlik danışmanlığını yapan Sullivan, Hillary Clinton ABD Dışişleri Bakanı görevindeyken, siyaset planlama biriminin başına getirilmişti; Sullivan, ayrıca söz konusu dönemde Clinton’a “Suriye’de El Kaide bizim safımızda” mailini atan kişiydi. Mail daha sonra Wikileaks tarafından sızdırıldı.

İSİMLER BELLİ OLUYOR

Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği görevine siyahi Linda Thomas Greenfield gelecek. Greenfield 35 yıl boyunca ABD Dışişleri Bakanlığında kariyer diplomatı olarak görev yaptı. Joe Biden, İç Güvenlik Bakanlığına Latin Amerika kökenli Alejandro Mayorkas’ı seçti. Mayorkas, Obama döneminde İç Güvenlik Bakan Yardımcısı görevini yürütmüştü.

Biden, ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü için de Avril Haines’i seçti. Haines, Baracak Obama yönetiminde eski CIA Başkan Yardımcılığı ve Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu. Obama döneminde Dışişleri Bakanı olan John Kerry ise Joe Biden’ın İklim Değişikliği Özel Temsilcisi olacak.

Benzer Haberler