Beykoz’da ormanlık alanı katledecekleler

22 Haziran 2021 Salı

Beykoz’da ormanlık alanı katledecekleler

Beykoz’da devasa büyüklükteki bir orman arazisi, konut projesiyle yapılaşmaya açılmak isteniyor. Bin 500 ağacın bulunduğu alana konut projesini yapacak şirketin sahibi Özyazıcı, aynı zamanda Kalyoncuların ortağı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, İstanbul Beykoz’da “özel orman arazisi” vasıflı devasa bir yeşil alan daha yapılaşmaya açılıyor. Konut projesi adı altında talan edilecek arazi, eski CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter ve ailesine ait. Milyonlarca liralık projeyi inşa edecek Özyazıcı İnşaat’ın sahibi Ahmet Özyazıcı ise Kalyon İnşaat’ın sahibi olan Kalyoncu ailesinin ortağı. Kalyon İnşaat, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘beşli çete’ diye tanımladığı holdingler arasında yer alıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nden yapılan açıklamaya göre, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci 14 Haziran’da başlayan konut projesi, toplam 1 milyon 804 bin metrekare yeşil alan üzerine inşa edilecek.152 adet bloktan oluşacak ve 657 konut kapasiteli olacak. Projede ayrıca, bin 920 araçlık kapalı ve 26 araçlık açık olmak üzere toplam bin 946 araçlık adet otopark alanı yer alıyor.

İkizdere direnişçisi Dursun Baş, terör örgütü propagandası suçlamasıyla gözaltına alındı

ÖZEL ORMAN ARAZİSİ

Proje tanıtım dosyasında, projenin maliyetinin 853 milyon 683 bin TL olduğu belirtilirken arazinin “özel orman arazisi” vasfı taşıdığı da ifade ediliyor. Milyonlarca lira değerindeki dev arazi, TEM otoyolu Kavacık Kavşağı’na yaklaşık 8 kilometre, 3’üncü Çevreyolu Riva Kavşağı’na yaklaşık 16 kilometre, Beykoz ilçe merkezine ise yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta. Arazinin sadece 100 metre uzağında ise AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın kurduğu Nun Vakfı’na ait özel okul bulunuyor.

ARAZİ ÖZELLİKLE SEÇİLMİŞ

Tanıtım dosyasında, “Konumu ve yeşil doğanın korunumunu sağlayacak olması sebebiyle, bu özel orman arazileri, proje sahası olarak seçilmiştir. Proje sahası alanlar özel orman alanları olup, mevcutta yeşil alan özelliğini korumaktadır” deniyor. Arazideki ağaçlara ve bitki örtüsüne ilişkin ise şu ifadeler kullanılıyor:

“Arazi hazırlıkları ve inşaat çalışmaları sebebiyle, arazide bulunan bitkisel toprak örtüsünün kaldırılması ve peyzaj amaçlı olarak depolanması gerekecektir. Projenin gerçekleştirilmesi içi sıyrılacak bitkisel toprak miktarı 66 bin 671 ton olacaktır.”

SEÇİME 3 GÜN KALA…

Bu ay hazırlandığı ifade edilen proje dosyasında, skandal niteliğinde bir belge de var. Buna göre, AKP’li Beykoz Belediyesi, 21 Mart 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü’nden projeye ilişkin görüş istedi. İSKİ, belediyenin istediği görüşü 31 Mart 2019 yerel seçimlerine yalnızca üç gün kala, 27 Mart 2019 tarihinde teslim etti. Söz konusu görüş yazısında “projeye ruhsat verilmesinde bir sakınca olmadığı” öne sürülüyor.

BİN 500 AĞAÇ VAR

Bin 500 civarında ağacın bulunduğu arazide hayata geçirilmek istenen konut projesi, ilk olarak 2018 yılında gündeme gelmişti. Açılan davalar sonucunda konut projesine “ormanda geri dönülemez tahribatlar yaratacağı” gerekçesiyle izin vermeyen mahkeme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın karara yaptığı itirazı da reddetmişti. Mahkeme, “Dava konusu Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planlarında, planlama tekniklerine, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uyarlık görülmediğini” belirterek, söz konusu plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu kararla birlikte iki yıl önce rafa kaldırılan proje, konut sayısı ve proje maliyeti de artırılarak yeniden gündeme getirilmiş oldu.

 

ORTAK TANIDIK ÇIKTI

Milyonlarca liralık konut projesini inşa edecek Özyazıcı İnşaat’ın sahibi Ahmet Özyazıcı, Turkuvaz Medya Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Faruk Kalyoncu ile ortak. Ozr Yapı Ticaret Anonim Şirketi, 2018 yılında Ömer Faruk Kalyoncu ve Ahmet Özyazıcı ortaklığında 60 milyon TL sermaye bedeli ile Özyazıcı İnşaat’ın genel merkezinde kuruldu. Öte yandan Özyazıcı, Kalyoncu’nun yönetim kurulu başkanı olduğu ZRS İnşaat isimli bir başka şirkette yönetim kurulu başkan yardımcısıydı.

“AZ AĞAÇ KESECEĞİZ”

BirGün, arazinin sahibi olan Merter ailesinden Mehmet Berke Merter’e de ulaştı. Sorularımızı yanıtlayan Merter, proje için “olabildiğince az sayıda ağaç kesileceğini” iddia etti:

“Konut projesi daha önce de gündeme geldi. Tahribat alanını azaltmak için, daha az yapı yapmak açısından sadece 152 bloktan oluşan bir proje hazırlandı. Ben arsa sahibiyim, müteahhit kadar işin detaylarına hâkim değilim; ama olabildiğince az sayıda ağaç kesilerek bu proje yapılacak. Hatta bazı ağaçların taşınacağı söylendi. Burası nesillerden beri bana ve aileme ait tapulu bir arazi. Sadece bu yıl bu ödediğimiz emlak vergisi de 3 milyon TL’ye yakın.”

Bin 500 ağacın bulunduğu alana konut projesini yapacak şirketin sahibi Özyazıcı, aynı zamanda Kalyoncuların ortağı.

 

 

Benzer Haberler