Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Beştaş: Bu bütçe savaş bütçesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’ne ilişkin konuştu.

Beştaş, bütçe ile ilgili konuşmasına başlamadan önce, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi eylemi başlatan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 34 gündür açlık grevinde olduğunu hatırlattı.

‘ANNELER YERLERDE SÜRÜKLENDİ’

Beştaş, Güven’e destek olmak için Diyarbakır ve Batman il binalarında açlık grevine giren kadınlara dönük polis müdahalesini kınadı. Elindeki fotoğrafı göstererek, Diyarbakır’da 80 yaşındaki kadınların yerlerde sürüklenerek gözaltına alındığını dile getiren Beştaş, “Bugün burada kadın haklarına dair çokça şey söylendi. Diyarbakır il binamız basıldı 300 polisle. 80 yaşındaki anneler yerlerde sürüklendi. Terliklerini, ayakkabılarını giymeden gözaltına alındılar. Hatun Tuğluk’un cenazesinin defnedilmemesine, Taybet Ana’nın cenazesinin bir hafta sokakta bekletilmesine ne diyeceksiniz? Bu görüntüler uzaydan gelmedi. Batman il binamız kuşatılmış durumda. Sebep açlık greviymiş. Dünyanın hiçbir yerinde açlık grevi suç sayılmaz” şeklinde tepki gösterdi.

‘BARIŞ, ANNELERİMİZİN ISRARIYLA GELECEK’

Beştaş, bu görüntülerin medyada yer almayacağına da dikkat çekerek, “Annelerimize bu zulmü reva görenler hesap verecekler. Unutmayın barış bu topraklara annelerimizin talepleri, ısrarıyla gelecek. Bu baskını kınıyorum. Hükümetin bu çaresizliğini buradan ilan etmek istiyorum” dedi.

‘SAVAŞ BÜTÇESİ’

Bütçeye dair konuşan Beştaş, bütçenin bir savaş bütçesi olduğunu söyledi. “Bütçe vicdansız ve adaletsiz bir bütçedir” diyen Beştaş, şöyle devam etti: “Çünkü emekçi yerine sermayeyi, cinsiyet eşitliği yerine erkekliği, bilim yerine gericiliği, doğa yerine talanı, barış yerine savaşı tesis etmeyi amaçlayan bir bütçedir. İki bakanlık birleşti kadının adı kaldırılarak Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı oldu. Bu iktidar eliyle halk yoksullaştırıldı.”

‘BÜTÇEYİ ERKEKLER YAPTI, CİNSİYETÇİ BİR BÜTÇE’

Beştaş, sözlerinin devamında şunları dile getirdi: “Hasankeyf ne durumda? Moğol ordusu bile bu kadar yıkım yapmamıştır. Dinamitlerle yok ettiğiniz tarih ne olacak? İçişleri ve Sağlık Bakanlığı ‘Uyuşturucu ile mücadele ediyoruz’ diyor. Uyuşturucu kullanma yaşı ilkokula kadar indi. Her gün vatandaşlar bu şikayetlerle geliyor bize. Cinsiyetçi bir bütçe ile karşı karşıyayız. Zaten bütçeyi erkekler yaptı. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 3’ü kadın. Erkeklerin yaptığı bir bütçedir. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve çocuk yararına bir bütçe olmuyor. Kadın duyarlığıyla yaklaşmak için kadınların orada bulunması geriyor. Kadın haklarından bahsediyorsunuz. 48 kadın merkezimiz kapatıldı. Kadınlara sosyal, ekonomik ve psikolojik destek veren merkezlerimizi kayyumlar tarafından kapatıldı.”

‘REDDEDECEĞİZ’

Beştaş, son olarak bütçenin vatandaşın yararına bir bütçe olmadığını belirterek, “Vicdansız ve adaletsiz savaş bütçesine tabi ki olumlu oy vermeyeceğiz. Pervin Buldan ve Demirtaş’a ilişkin söylediğiniz sözlerde yaranızı görüyoruz. Onlara yetişemiyorsunuz, onlar gibi siyaset yapamıyorsunuz. Sizin derdiniz HDP’yi zayıflatmak ve bu dert olmaya devam edecek” dedi.

loading...