Berkin Elvan öldürüleli 8 yıl oldu: Duruşmaya çağrı yapıldı

16 Haziran 2021 Çarşamba

Berkin Elvan öldürüleli 8 yıl oldu: Duruşmaya çağrı yapıldı

İstanbul Okmeydanı’nda ekmek almaya gittiği sırada polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulan Berkin Elvan hayatını kaybedeli 8 yıl oldu. Elvan’ın ailesi Berkin’i vurulduğu yerde andı. Cuma günü görülecek karar duruşmasına çağrı yapan aile “Biz ilerde bu kararın teşkil etmesini istiyoruz” dedi.

Gezi Parkı Direnişi sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan vurulalı tam 2 bin 922 gün oldu. Adalet hala sağlanamadı. 269 gün boyunca yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan 16 kiloya düşmüştü.

16 Haziran 2013 tarihinde 15 yaşındayken vurulan Elvan’ın cuma günü Çağlayan Adliyesi’nde saat 10:00’da görülecek duruşmasına tüm aile fertleri çağrı yaptı. Baba Sami Elvan ve Anne Gülsüm Elvan, tüm kamuoyunu cuma günü saat 09.30’da İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne beklediklerini kaydetti.

“O GÜNDEN BERİ EVİMİZE DÖNMEDİ…”

Elvan ailesi adına basın açıklamasını okuyan Berkin’in kız kardeşi Özge Elvan, “Bundan tam sekiz yıl önceydi. Oğlumuz, sekiz yıl önce bugün, polis tarafından hedef alınarak başından gaz fişeğiyle tam da bu sokakta vuruldu. Can güvenliğimizden sorumlu olan devlet ve devletin güçleri, oğlumuzu sekiz yıl önce bugün bizden kopardı. Oğlumuz 16 Haziran 2013’ten beri büyüdüğü, top oynadığı, okula gittiği bu mahalleye ve evimize bir daha dönemedi. Biz sadece kan akmasın, silahlar sussun, çocuklar öldürülmesin istedik. Oğlumuzu vuran katil Fatih Dalgalı, hapishanede olması gerekirken görevine devam etti. Tam sekiz yıldır görev yaptığı bölgeden haberler aldıkça endişeleniyoruz. Biliyoruz ki bu ülkede katiller devletin yetkili makamları tarafından korunuyor” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLUĞUNU ÇALANLAR HESAP VERSİN”

Özge Elvan, cuma günü görülecek duruşmaya açık bir müdahale olduğu endişesi taşıdıklarını söyledi. Bütün çocuklar için adalet isteyen Elvan şunları söyledi:

“Daha önce bizi, avukatlarımızı, sanığı ve tanıkları doğrudan dinlemeyen bir heyetin kararı açıklamasını kabul etmiyoruz. Berkinimizin çocukluğunu, geleceğini ve hayallerini çalanların bir an önce hesap vermesini istiyoruz. Çocuklar bir daha öldürülmesin diye katillerinin yargılanması için ısrarımızı sürdüreceğiz. Unutulmamalıdır ki bir çocuğu öldüren katilin hesap vermesi, geride kalan tüm çocukların geleceğinin teminatı olacak”

DURUŞMAYA ÇAĞRI YAPILDI

Baba Sami Elvan ise, karar duruşmasına destek beklediklerini vurguladı. Tüm kamuoyunu cuma günü Çağlayan’a bekleyen Elvan, yaptığı açıklamada, “Desteğinize ihtiyacımız var. Biz 8 yıldır adalete aç bir aileyiz. Sadece kendimiz düşünmüyoruz. Çocuğumuzun geri gelmeyeceğini de çok iyi biliyoruz. Ama ülkemizde yaşayan bütün insanlar için emsal teşkil etmesi bakımından cuma günkü duruşma çok önemli. Katiller ceza almasın diye devlet elinden geleni yapıyor. Biz ilerde emsal teşkil etmesini istiyoruz. Başka hiçbir isteğimiz yok. O yüzden size çok ihtiyacımız var” dedi. Anne Gülsüm Elvan ise “Adalet istiyoruz, adalet istiyoruz, adalet istiyoruz. Bu adaleti alalım. Herkes için, bütün çocuklar için” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler