Berkin Elvan mezarı başında anıldı

Yayın tarihi: 11 Mart 2023 Cumartesi 6:07 pm - Güncelleme: 11 Mart 2023 Cumartesi 6:11 pm

Gezi direnişinde polisin attığı biber gazı fişeği sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan ölümünün 9’uncu yılında mezarı başında anıldı. Baba Sami Elvan “Oğlumuzun katili dışarıda, eşimle ben 8.5 yılla yargılanıyoruz” dedi.

İstanbul Okmeydanı’nda, Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu aylarca komada kalan, 11 Mart 2014’te de 15 yaşındayken yaşamını yitiren Berkin Elvan, bugün ölümünün 9’uncu yılında ailesi ve sevenleri tarafından anıldı. İstanbul’un Şişli ilçesindeki Feriköy Mezarlığı’nda yoğun güvenlik önlemleri alınan anmaya Elvan’ın ailesi, arkadaşları, HDP İstanbul Milletvekilleri Oya Ersoy ve Musa Piroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik ile çok sayıda kişi katıldı.

Anne Gülsüm Elvan, oğlunun mezarı başında gözyaşı döktü, karanfil bıraktı. Anmaya katılanlar, “15’inde bir fidan, Berkin Elvan”, “Berkin Elvan ölümsüzdür” ve “Gezi tutsakları onurumuzdur” sloganları attı. Elvan için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Bugün günlerden Berkin Elvan!

GÜLSÜM ELVAN: BAŞKA ANALAR ACI ÇEKMESİN

Anmada konuşan Gülsüm Elvan, yaşasaydı bugün Berkin’in 24 yaşında olacağını söyledi. Elvan, gözyaşları içinde şöyle konuştu:

“Berkin hep 14 yaşında kaldı. Ben yıllardan beri mücadele ederken, ‘Hiçbir çocuk ölmesin’ dedim ama maalesef, geldiğimiz noktada gitgide ölümler çoğalıyor. Biz, ‘Adalet onun için’ dedik ama maalesef onu da göremedik. Çok üzgünüz, çok öfkeliyiz çünkü son deprem hepimizi daha mahvetti. Tek dileğimiz adalet, adalet. Yine Can’sız (Atalay), biliyorsunuz 16 Haziran’da da yoktu, Mücella (Yapıcı) abla, bu anmada da yoklar. Buruğuz, üzgünüz. Umarım en kısa zamanda onları alacağız. Çok seviyoruz onları. Öfkeliyiz, gerçekten çok öfkeliyiz. Bu son depreme baktığınız zaman enkazın altında doğmamış çocuklara sebep olanlar; umarım bir an önce bir an önce adalet gelir, yargı gelir, yargılanacaklar. ‘Başka analar acı çekmesin, artık yeter’ diyorum. Başka bir şey diyemiyorum. Yeter artık.”

SAMİ ELVAN: KATİL DIŞARIDA, BİZ YARGILANIYORUZ

Baba Sami Elvan da bu süreçte adalet görmediklerini dile getirdi. Elvan, şunları söyledi:

“Bizim oğlumuzun katili şu an dışarıda. Belki de bilmiyorum, hâlâ öldürmeye devam ediyordur. Eşimle ben yargılanıyoruz. 8,5 yılla yargılanıyoruz. Bize gelince adalet var ama katile gelince adalet yok. Bizim avukatımız, Mücella abla, Tayfun Kahraman, bütün Gezi’de olan insanların hepsini suçsuz bir şekilde şu an müebbetle yargılıyorlar ve içeri attılar. Bizim çocuğumuzu öldüren katil de müebbet aldı ama hâlâ dışarıda. Bu adaletin neresinde bir a’sı var, bana bunu kim tarif edebilecek? Buradan Adalet Bakanı’na sesleniyorum. ‘Türkiye’de yargı bağımsız’ diye konuşuyor. Yargı bağımsız mı acaba? ‘Bu kadar cezaevi yaptık’ diye övünüyorlar. Herhalde onlar kendilerine yaptılar cezaevini. Umarım öyle olacak, yakın bir zamanda öyle düşünüyorum. Buradan cezaevindeki bütün hükümlülere, Gezi davasında tutuklanan bütün dostlarımızı en kısa zamanda aramızda görmek istiyoruz. Başta Selahattin Demirtaş olmak üzere Can Atalay, Mücella Yapıcı, diğer dostlarımızı da hepsini aramızda görmek istiyoruz. En kısa zamanda aramızda olacaklarını biliyorum. Bir de şunu söylemek istiyorum. Benim çocuğum geri dönmeyecek. Bunu defalarca söyledim ama biz bu davanın emsal teşkil etmesini istiyoruz. Bir daha böyle bir şey olmamasını istiyoruz. Ülkemizde hukukun, adaletin, kardeşliğin, barışın olmasını istiyoruz.”