Berat Albayrak Mart’ta TV’lerde boy gösterecek iddiası

26 Şubat 2021 Cuma

Berat Albayrak Mart’ta TV’lerde boy gösterecek iddiası

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden ayrıldığını Instagram hesabından duyurarak ortadan kaybolan damat Berat Albayrak dönüş hazırlığında. Berat Albayrak‘ın Mart ayından itibaren televizyonlardaki programlarda boy göstereceği iddia edildi.

Birgün gazetesinden Yaşar Aydın’ın kulis haberine göre, ilk etapta bir çeşit PR çalışması yapılacak. Mart ayıyla birlikte söyleşiler ve televizyon programlarında görmeye başlamamız sürpriz olmayacak.

Muhalefetin ısrarlı ‘Berat Albayrak nerede?” , “128 milyar dolar ne oldu?” soruları üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sessizliğini bozup, damadına sahip çıktı, yeniden yanına alabileceğinin sinyalini verdi.

Mustafa Balbay’dan çok konuşulacak kulis: Berat Albayrak ve Ali Babacan…

İktidarın ikinci adamıyken bir anda ortadan kaybolan Berat Albayrak üç ay sonra yeniden manşetlere çıkarken Erdoğan da damadını yanında istediğini de gösterdi.

Berat Albayrak geçen haftanın en çok konuşulan ismi oldu. Erdoğan’ın yüksek perdeden savunduğu, Sabah ve Yeni Şafak gazetelerinin başarılarını manşetten duyurduğu Albayrak bir anlamda dönüş sinyali de vermiş oldu.

HEDEF MART AYI

Berat Albayrak’ın siyasete bildik tarzda dönme noktasında çok acelesi olmadığı görülüyor. İlk etapta bir çeşit PR çalışması yapılacak. Mart ayıyla birlikte söyleşiler ve televizyon programlarında görmeye başlamamız sürpriz olmayacak. Albayrak yurdum insanı olarak aramıza dönecek. Avukatın dediği gibi “aile reisi” olarak bizimle olacak. Gerisi zamanlama işi. Sonrasına dair hem ülke içinde hem de kabinede yaşanacak gelişmelere bağlı olarak adımlarını artıracak ya da yavaşlatacaktır. Ama bir kez daha ortalardan kaybolmayacak.

ERDOĞAN İKNA EDİLDİ

Hiç kuşkusuz Berat Albayrak’a bakanlık koltuğunu bıraktıran Erdoğan oldu. Bu kararı almanın da çok kolay olmadığı çık açık. İstifa sonrası yaşananlar süreç içinde yaşanan gerilimi net biçimde ortaya koyuyor. Erdoğan istemeyerek de olsa bir tercihte bulunmak zorunda kaldı. ABD seçim sonuçları, ekonomide durdurulamayan çöküş devam ederken, Erdoğan, parti içerisinde böyle bir değişikliğin hem batı hem de piyasa tarafından istenildiği konusunda ikna edildi.

BAKANLIKTAN ÇOK DAHA FAZLASI

Hem ülke basınında hem de dış basında Berat Albayrak’ın yeniden bakanlık görevine getirileceği konuşulmaya başlandı. Hatta hangi bakanlıkların olabileceğine dair bahisler bile açıldı. Bakanlığı beğenmeyenler Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ya da AKP Genel Başkan Yardımcılığı gibi makamları yazdılar.

Albayrak’ın bu koşullarda bakan olarak kabineye dönemsi çok olası gözükmüyor. Albayrak adının dolaşması bile dövizde hareketlenmeye yol açtı. Parti ve Saray’da bir görev için de aynı şey söylemek mümkün. Üstelik hem muhalefet partilerinin hem de parti içerisindeki muhaliflerin gözleri Berat Albayrak’ın üzerindeyken böyle bir atama hiç akıllıca olmayacaktır.

Kulislere göre Berat Albayrak’ın iki kulvarın dışında bir dönüş planladığı yönünde. Berat Albayrak son 10 yıl içinde önemli bir noktaya geldi. Bu sadece bakanlık ya da damat olmasıyla açıklanabilecek bir pozisyon değil. Hem siyaset hem medya hem de ticaret alanında önemli figürlerden bir durumunda. Dönüş sürecinde bu üç özelliğini sergileyebileceği bir plan üzerinde çalışıyor.

Benzer Haberler