Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Belediyeden skandal sünnet uygulaması: Çocuklara ‘erkeklik belgesi’ verdiler!

Türkiye, yaşanan kadın cinayetleriyle sarsılırken, cinsiyetçi bir uygulama da Alanya Belediyesinden geldi. Belediye toplu sünnet hizmetinden yararlanan çocuklara ‘Erkeklik Diploması’ vererek tepkilerin odağı oldu.

Dim TV’nin haberine göre Alanya Belediyesi tarafından 27 Ağustos tarihinde başlayıp 3 gün sürecek olan ‘ücretsiz sünnet hizmeti’nden yararlanan çocuklara, operasyon sonrası ‘erkeklik diploması’ verildi.

Uygulamaya tepki gösteren Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu avukatlarından Müge Gezginci, uygulamanın bir an evvel sonlandırılması yönünde Alanya Belediyesi’ne çağrı yaptı.

‘ERKEKLİK ORGANI ÜZERİNDEN OLUŞTURULAN ALGI, KADINA ŞİDDET OLARAK GERİ DÖNÜYOR’

Avukat Gezginci verilen belgenin toplumsal zihniyet dönüşümüne vurulmuş bir darbe olduğunu belirterek, “Bu durum toplumda daha çok şakaymış veya espriymiş gibi algılanıyor ama çocuk yaşlarda ‘Sen erkek oldun artık, göster bakalım’ gibi söylemlerle erkeklik organı üzerinden oluşturulan bu algı, ilerleyen yıllarda kadınlara şiddet olarak geri dönüyor.

‘KADINI VE ERKEĞİ ÇOCUKYAŞTA AYIRMIŞ OLUYORSUNUZ’

Erkek egemen toplum zihniyetinde daha çocukluk hayatında şakayla, espriyle işte bu şekilde oluşturuyoruz. Sonrasında da kadın cinayetlerini, şiddet vakalarını, çocuk istismarlarını yaşıyoruz, sürekli korunamayan bir varlıkmış gibi kadın üzerinde bir egemenlik kurma çabası içerisine giriyoruz. Erkeklik diploması diye bir şey verdiğinizde zaten siz kadını ve erkeği daha çocuk yaşta ayrıştırmış oluyorsunuz. Toplumsal zihniyet dönüşümünü bu şekilde sağlama ihtimalimiz yok.

‘ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ’

Kadına yüklenen görevler anne olmak, eş olmak, kardeş olmak. Bu zihniyeti aşamadığımız takdirde kadına yönelik şiddeti ve cinayetleri engelleme şansımız yok. Toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlamak zorundayız. Devlet eliyle bir belediye bunu yapamaz. Kadınla erkeği bu şekilde ayrıştıramaz. Bir kız çocuğu adet olduğunda kadınlık belgesi mi veriliyor? Aksine saklanır. ‘Aman abine söyleme, babana söyleme’ denir. Bir çocuğu sünnet ettirip de karşılığında erkeklik belgesi vermek çağ dışıdır ve toplumsal zihniyet dönüşümümüze vurulan bir baltadır. Toplumsal rehabilitasyon şart. Bu konuda devlet yetkililerini de göreve davet ediyoruz. Derhal bu uygulama sona erdirilmelidir. Bunun şakası, esprisi olamaz” diye konuştu.