Belediye binasına dev pankart: Ölmek istemiyorum

14 Nisan 2021 Çarşamba

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin ardından İstanbul’da bir binaya asılan “Ölmek istemiyorum” pankartının kimliği belirsiz kişilerce indirilmesine İzmir’den tepki geldi. İzmir’in Gaziemir Belediyesi, erkek şiddetine uğrayan bir kadının feryadını içeren şikayet dilekçesinin yer aldığı 15 metrelik “Ölmek istemiyorum” pankartını belediye binasına astırdı.

İzmir Gaziemir Belediyesi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından İstanbul Zincirlikuyu’da bir binaya asılan ve şiddete uğrayan bir kadının şikayet dilekçesinin yer aldığı “Ölmek istemiyorum” yazılı pankartın indirilmesi sonrası harekete geçti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını protesto etmek için pankart haline getirerek bir binaya astığı şikâyet dilekçesinin bir örneği Gaziemir Belediyesi binasına asıldı. 15×10 metre büyüklüğündeki dev pankartta, şiddet gören kadınının savcılığa yaptığı başvurunun detaylarına yer verildi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN FESHİ ŞİDDETİN ÖNÜNÜ AÇTI”

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun belediye başkanlarına yaptığı çağrı üzerine harekete geçtiklerini söyledi.

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin kadına yönelik şiddetin önünü açtığını söyleyen Başkan Arda şöyle konuştu:

“Kadınlara karşı şiddet ve kadın cinayetleri artarak devam ediyor. Bir günde 8 kadının öldürüldüğü oluyor. İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi doğru bir karar değildir. Yasalar korumuyor artık kadınları. Kadınlar şiddet görüyor, taciz ve tecavüze uğruyor. Türkiye’de 2020 yılında 300 kadın öldürüldü. 171 kadının ise ölümü şüpheli. 2021 yılının ilk aylarında 116 kadın öldürüldü. Maalesef çok defa dile getirmemize rağmen kadınlar öldürülüyor. Şiddet gören bir kadının savcılığa verdiği dilekçeyi, kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve kadınlara destek olmak için afiş haline getirerek belediye binamıza astık. Biz kadınların bir anlamda sesi olmak, şiddete dur demek ve kadınların çığlığını bir kez daha halkımızın dikkatine sunmak istedik.”

BAŞKAN ARDA’YA TEŞEKKÜR

Dev pankartın belediye binasına asılmasının ardından, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yetkilileri, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’ya desteği dolayısıyla teşekkür etti. Platform sözcüleri, verdikleri mücadeleye destek veren Başkan Arda’ya sosyal medyadan yaptıkları, “Ölmek istemiyorum’ diyen kadınların sesini her yerde duyurmaya devam ediyoruz. Dev dilekçemizi asarak mücadelemizde yanımızda olan Gaziemir Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Halil Arda’ya teşekkür ederiz. Görünmez kılmak istediğiniz kadın mücadelesi sesini duyurmaya devam edecek” açıklamasıyla teşekkür etti.

Benzer Haberler