Belçika da iPhone 12 modelini yasaklayabilir

19 Eylül 2023 Salı

iPhone 12’deki elektromanyetik radyasyon, Apple’ın başını ağrıtacak gibi duruyor. Fransa’dan sonra Belçika da telefonu yasaklayabilir.

Geçtiğimiz günlerde Apple cephesinde hiç beklenmeyen bir gelişme yaşandı. Tam da iPhone 15 serisinin tanıtıldığı hafta Fransa’dan gelen bir haber, iPhone’ların güvenliğine dair soru işaretleri doğurdu. Çünkü Fransa’nın telekomünikasyon araçlarını denetleyen kurumu olan ANFR, belirlenen sınırın üzerinde radyasyon yaydığı gerekçesiyle ülkedeki iPhone 12 satışlarını durdurdu. Dahası bu sorunu bir an önce çözmesi için Apple’a uyarı gönderdi. Eğer bu sorun çözülmezse ülkedeki tüm iPhone 12’lerin toplatılması gerekeceği konusunda Apple uyarıldı.

Hatırlarsanız Fransa’nın aldığı bu sürpriz karar ilk ortaya çıktığında, bu kararın Apple’ın başını epey ağrıtabileceğini, çünkü diğer ülkelerin de benzer yasakları değerlendirebileceğini sizinle paylaşmıştık. Nitekim öyle de oldu. Fransa’dan sonra Belçika da radyasyon tehlikesi sebebiyle iPhone 12’yi yasaklama ihtimalini değerlendiriyor.

iPhone 12

 

İlginizi çekebilir: iPhone 11 Pro Radyasyon Limitini iki kat aşıyor

Reuters’ın haberine göre Belçikalı yetkililer bu sabah bir açıklama yaparak iPhoneların radyasyon seviyesiyle ilgili bir inceleme başlattıklarını duyurdu. Belçika İçişleri Bakanı, ülkenin telekomünikasyon denetim kurulu olan IBPT-BIPT’den iPhone 12’yi incelmesini istediğini açıkladı. IBPT-BIPT sadece eski iPhone modelini daha yeni iPhone modellerini de inceleyecek.

Apple, Fransa’nın kararı sonrası BBC’ye verdiği demeçte, ANFR’ın bu kararına resmi olarak itiraz ettiklerini, gerek Apple laboratuvarlarında gerekse üçüncü parti laboratuvarlarda yapılan testlerin, belirlenen sınırların üzerinde bir elektromanyetik radyasyon salınımının olmadığını gösterdiğini vurgulamıştı. Ayrıca telefonun diğer tüm ülkelerde denetimlerden başarıyla geçtiğine dikkat çekilmişti. Ancak görünen o ki Apple’ın bu itirazı en azından Belçika’da pek de karşılık bulmamış.

iPhone 15 Pro performans testinde rakiplerine fark attı