Belarus ve Rusya’dan ortak uçuş tatbikatı!

16 Ocak 2023 Pazartesi

Belaruslu yetkililer Rusya ile ortak uçuş tatbikatına başladıklarını duyurdu. Rusya ise tatbikata ilişkin, “Tatbikatın temel amacı muharebe eğitim görevinin ortak performansında operasyonel uyumluluğu sağlamak” açıklamasında bulundu.

Belarus Savunma Bakanlığı, Rusya ile ortak askeri uçuş tatbikatına başladıklarını duyurdu. Bakanlık basın servisinden yapılan açıklamada, Belarus Silahlı Kuvvetleri ile Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin ortak bölgesel güç havacılık birimlerinin ortak uçuş taktik tatbikatının bugün başladığı belirtildi.

Rusya tarafından Hava ve Uzay Kuvvetlerinden bir oluşumun tatbikata katıldığı kaydedilen açıklamada, “Tatbikatın temel amacı muharebe eğitim görevinin ortak performansında operasyonel uyumluluğu sağlamak” denildi.

Rusya’ya referandumla katılan bölgelerden verilen Rus pasaportuna İsviçre’den ret!

Havadan keşif, sınır boyunca hava sahasında ortak devriye, birlikler için hava desteği, taktik hava indirme birliklerinin intikali, yaralı tahliyesi ve yük teslimi konularına yönelik tatbikat yapıldığı bildirilen açıklamada, Belarus Hava Kuvvetleri’nin bütün üsleri ve poligonlarının kullanıldığı tatbikatta, Belarus hava savunma sistemleri birliğinin görev yaptığı aktarıldı.

Tatbikatın 1 Şubat’a kadar devam edeceği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya-Belarus Birlik Devleti’nin sınırlarında gerilimin artması gerekçesiyle ekim ayında iki ülkenin askeri birliklerinden oluşan ortak bölgesel güç oluşturmuştu.

Belarus Savunma Bakanlığı, 6 Ocak’ta Rusya-Belarus ortak bölgesel gücünün savunma görevine hazır olduğunu duyurmuş, farklı birlikler seviyesinde gelecekte ortak bölgesel askeri birliklerin mükemmelleştirilmesine yönelik çalışmaların süreceğini duyurmuştu.