Bebeklerine yanlış aşı vurulan aile, suç duyurusunda bulundu!

24 Eylül 2021 Cuma

Bebeklerine yanlış aşı vurulan aile, suç duyurusunda bulundu!

Prof. Dr. Zafer Kurugöl, sağlık ocağında bebeğe ‘yanlışlıkla’ koronavirüs aşısı yapıldığını öne sürmüştü. Bebeklerine yaklaşık 3 ay önce Hepatit-B aşısı yerine koronavirüs aşısı yapılan ailenin suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, katıldığı bir televizyon programında bebeklere yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığını öne sürdü. Tepkilerin ardından açıklama yapan Kurugöl, yanlış aşılamanın yalnızca bir bebeğe yapıldığını ifade etti. Kurugöl bu açıklamasında bebekler üzerinde bir aşı çalışması olmadığını vurgulamış olayın “münferit” olduğunu söylemişti. Kurugöl’ün 20 Ocak 2021 tarihinde Osman Müftüoğlu’nu etiketleyerek yaptığı paylaşım ise bu açıklamanın doğru olmadığını ortaya çıkardı. Söz konusu tarihli tweet şu şekilde:

 

Açıklamalarıyla tepki toplayan Kurugöl, bebeğin ailesinin durumdan haberdar edildiğini söyledi. Olayın ardından, ailenin Avukatı Dilek Güzel yaptığı yazılı açıklamada 1 Temmuz Perşembe günü 1 aylık bebeğe Hepatit-B aşısı yerine yanlışlıkla Biontech Covid-19 aşısı yapıldığı iddiasına ilişkin, bebeğin ailesinin suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Güzel açıklamasında, “Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan ve aile hekimliği tarafından takibi yapılan yeni doğan aşı takvimine uygun olarak 30’uncu gün aşısı (Hepatit aşısı) yapılmak üzere mahalledeki Aile Hekimliği Birimi’ne götürülüyor, burada aşı uygulanıyor ve anne-bebek eve dönüyorlar. Baba işe gidiyor, 2-3 saat kadar sonra, müvekkillerimin evine gelinerek bebeğe Hepatit aşısı yerine yanlışlıkla Biontech (Covid-19 aşısı) uygulandığı, bebeğin acil olarak hastaneye götürülmesi gerektiği söylenmiş ardından bebek Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi’ne götürülmüş. Doktorlar dünyada otuz günlük bir bebeğe ilk defa Biontech Covid-19 aşısının uygulandığını, aşının etkilerini bilemediklerini söylemişler. Bebeğin Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk enfeksiyon bölümüne yatışı yapılmış ve bebek burada 1 hafta süreyle takip edilmiştir” dedi.

‘DÜZENLİ OLARAK KONTROLLERİ YAPILIYOR’

Hastanede bebeğin düzenli olarak kontrollerinin yapıldığını söyleyen Avukat Dilek Güzel,”Bebeğin düzenli olarak kan sayımı, kontrolleri yapılmakta olup bu kontrollerin ne kadar süreceği, aşıdan kaynaklı kalıcı bir sorun yaşanıp yaşanmayacağının belli olmadığı müvekkillerime söylenmektedir. Tıbbi müdahalenin hukuka ve meslek kurallarına aykırı olarak, gerekli özen gösterilmeksizin yapılmasında kusur ve ihmali bulunanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmalarını talep ettik. Bebeğe bu işlemi yapanlarla ilgili yasal süreç başlattık. Müvekkillerim sürecin başından itibaren, toplumsal ve bireysel bağışıklık için aşılamanın önemli olduğunu düşünen, kendileri aşı olmuş kişilerdir. Bu durumun aşı karşıtlığı propagandası olarak kullanılmasını da bazı kişi ve kurumlarca yalanlanmasını da kabul etmemektedirler ” diye konuştu.

Prof. Dr. Zafer Kurugöl’e soruşturma!

Çocuklara aşı yapıldı diyen profesör çark etti

 

Benzer Haberler