Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? İbrahim Kalın’dan 65 yaş için önemli açıklama

3 Mayıs 2020 Pazar

Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? İbrahim Kalın’dan 65 yaş için önemli açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bayramda sokağa çıkma kısıtlaması ihtimaller dahilinde mi?” sorusunu yanıtladı. Kalın, “İhtimaller dahilindedir. Bu önümüzdeki üç haftada salgının seyri tarafından belirlenecek bir takvim. Şu an bir şey söylemek erken” ifadelerini kullandı.

Kalın, 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkması ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimat verdiğini belirterek, “Pazartesi günü Cumhurbaşkanımızın bu konuda da bazı güzel haberleri olabilir” açıklaması yaptı.

Bayram sonrası ‘tersine karantina’ uygulaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması olup olmayacağına ilişkin “İhtimaller dahilindedir. Bu önümüzdeki üç haftada salgının seyri tarafından belirlenecek bir takvim. Şu an bir şey söylemek için erken. Bu konuyla ilgili Bilim Kurulu’nun önerileri alındıktan sonra varılacak nihai kararı, Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuyla paylaşacaktır.” dedi.

Türkiye’de koronavirüsten can kaybı 3 bin 336’ya yükseldi

Kalın, 24 TV’de Helin Aslan’ın gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

“65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler için sokağa çıkma yasağında bir esneme olabilir mi?” sorusu üzerine Kalın, şunları söyledi:

Sağlık Bakanlığı’ndan Ercüment Ovalı kararı: ‘Değerlendirmeye almayacak’

“BU ŞİKAYETLERİ BİZ DE ALIYORUZ”

“65 yaş ve üstü bütün büyüklerimiz yaklaşık 45 gündür evden çıkmadılar. Sağ olsunlar, bu kurala riayet ederek çok tarihi bir görevi de yerine getirdiler, hem kendi hayatlarını korudular hem salgının yayılmasını önlediler. Ülkemizde yaklaşık 7 milyon kadar 65 yaş ve üstü vatandaşımız var. Bu şikayetleri biz de alıyoruz. Cumhurbaşkanımız da bunları dinliyor. Cumhurbaşkanımızın şöyle bir talimatı oldu. ‘Bilim Kurulu’nun bu konudaki değerlendirmesini aldıktan sonra pazartesi günü Kabine Toplantısı’nda bu konuyu değerlendirelim. Bilim Kurulu’nun kanaati çerçevesinde de bu konuda bir karar alalım.’ dedi. Pazartesi günü Cumhurbaşkanımızın bu konuda da bazı güzel haberleri olabilir.”

Sağlık Bakanlığı’ndan flaş karar! Randevular ertelendi

İbrahim Kalın, 20 yaş altının da hatırlatılması üzerine, “Bilim Kurulu’nun da kanaati öncelikli olarak 65 yaş ve üstü grubunun belli gün ve saatlerde dışarıya çıkmasının sağlanması şeklinde.” dedi.

Benzer Haberler