Bayram planları da suya düştü, ulaşıma hem havada hem karada zam

Yayın tarihi: 13 Nisan 2023 Perşembe 4:48 pm - Güncelleme: 13 Nisan 2023 Perşembe 4:53 pm

Şehir dışında ve memleketinde tatil planı yapanlara hem karadan hem havadan kötü haber geldi. Bilet fiyatları bayram öncesi sezon üstüne çıktı.

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kalmışken, tatil hazırlıkları da başladı. Özel sektörde birçok şirketin bayram tatilini tüm haftaya yayması, milyonlarca vatandaşın memleketlerine ya da tatil beldelerine gitme planı yapmasına yol açtı. Bu durum hem hava hem kara ulaşımında da hareketlilik yarattı.

Bayramda özel aracı ile yolculuk yapmayacak olanlar, otobüs ve havayolu firmalarının yolunu tuttu. Fakat Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre bayramda yolculuk yapacak olanların karşısına zamlı ulaşım fiyatları çıktı. Buna göre özellikle karayolu ulaşımında bayram öncesi ve bayram haftası arasında fiyatların yüzde 50’nin üstünde değişkenlik gösterdi.

Örneğin İstanbul Otogarı’ndan İzmir’e yapılacak bir otobüs yolculuğu 13 Nisan Perşembe günü 350 TL kadar tutarken, bayram haftasının başlayacağı 14 Nisan Cuma günü aynı firmanın bilet fiyatı 500 TL’ye çıkıyor. Yani aynı otobüs biletinde 1 gün arayla yüzde 40’ın üstünde fiyat değişimi yaşanıyor. Yapılacak yolculukta mesafe arttıkça 1 günlük zam oranı da katlanıyor.

Örneğin 13 Nisan Perşembe günü İstanbul Otogarı’ndan Bodrum’a yapılacak bir otobüs yolcuğu yolculuk 450 TL kadar tutarken, 14 Nisan günü bu bilete yüzde 66 kadar zam geliyor ve bilet fiyatı 750 TL’ye çıkıyor.

İçişleri’nden 81 ile bayram genelgesi!

HAVAYOLUNDA DA DURUM AYNI

Öte yandan havayollarında da benzer bir durum var. Örneğin, bir havayolu şirketin 13 Nisan tarihinde İstanbul Havalimanı-İzmir Adnan Menderes Havalimanı arasında yolculuğun bedeli öğlen saatlerinde bin 163 TL şeklinde. Aynı şirketin 14 Nisan tarihli benzer saatlerde aynı güzergahtaki bilet fiyatı ise 13 Nisan tarihi ile bire bir aynı olacak şekilde yine bin 163 TL kadar.

Bu şirketin, aynı güzergahta bayram haftasındaki fiyatları ise bin 600 TL’ye kadar çıksa da, zam oranın otobüs biletlerindeki oranın altında kaldığı görülüyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İzmir’e yapılacak uçak yolculuğunda ise bir başka havayolu şirketi tercih edildiğinde 13 Nisan tarihinde bilet fiyatı bin 24 TL kadar. 14 Nisan tarihinde ise aynı yolculuk bin 400 TL’ye çıkıyor. Yani bu bilete de 1 günde yüzde 40 kadar zam geldiği anlaşılıyor.

Emeklilerin bayram ikramiyesi ve maaş tarihleri açıklandı

AKARYAKIT AYNI KALDI AMA…

Zamların gerekçesi her ne kadar akaryakıt maliyetleri olarak gösterilse istatistikler ikna etmiyor. Otobüslerin dizel motorlu olduğu gerçeğinden yola çıkarak motorin fiyatlarının son 1 aylık değişimine bakıldığında litre başına fiyatların hemen hemen aynı kaldığı görülüyor. Örneğin bundan 1 ay önce yani 14 Mart tarihinde litre fiyatı 21.63 TL olan motorin, ay içinde 19.66 TL’ye kadar ucuzlarken, 11 Nisan itibariyle 21.1 TL’ye çıktı. Sonuç olarak, son 1 ayda motorin fiyatında 50 kuruşluk bir ucuzlama geldi. Dolayısıyla fiyat artışlarının akaryakıt maliyetli olmadığı söylenebilir.

EYT’liler bayram ikramiyesi zammından yararlanacak mı?