Bayern Münih ’ten BMW’ye tazminat davası!

3 Temmuz 2019 Çarşamba

Geçtiğimiz hafta sonu Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung‘ta çıkan haberlere göre;Bavyeralı futbol kulübü Bayern Münih ve Alman otomotiv devi BMW arasında bir süredir devam eden sponsorluk görüşmeleri sarpa sardı.

İkili arasında artık sponsorluk ihtimali kalmadığı gibi konunun çok yakında yargıya intikal edeceği konuşuluyor. İddialara göre Bayern Münih, sponsorluk sözleşmesinin imzalanmadığı gerekçesiyle BMW’den 10 ila 20 milyon dolar civarında bir tazminat talebinde bulunacak.

Bayern Münih 2002 yılından beri halihazırda Alman otomobil üreticisi Audi ile kapsamlı bir sponsorluk anlaşmasına sahip; ancak son dönemde ortaya atılan güçlü iddialar 17 yıldır devam eden bu ortaklıkta ikilinin yollarını ayıracağı yönünde hızla ilerliyordu. Diğer bir alman otomobil üreticisi BMW ise fırsattan istifade Audi’nin yerini almak için büyük bir iştahla gerekli adımları attı. Nihayet geçtiğimiz yılın Mart ayında her Bayern Münih ve BMW arasında uzun soluklu dev bütçeli bir sponsorluk için ön anlaşma imzalandı. BMW bu anlaşma Bayern Münih’e birkaç yıl boyunca 1 milyar doların üzerinde bir finansal destek taahhüdü verdi. Tabii karşılıksız değil; Audi’nin Bavyeralı futbol kulübündeki %8,33‘lük hissesini devralmak koşuluyla.

BMW

İşte ilk bakışta çok büyük görünen bu sponsorluk’ta bu noktada çıkmaza girildi; çünkü BMW’nin Bayern Münih-Audi anlaşmasının sona ermesi için 2025 yılını beklemesi gerekiyordu. Buna karşın şirket bir an önce Bayern Münih’in hissedarı olabilmek için 2025’ten önce ortağı Audi ile yollarını ayırmasını istedi. Etik sayılamayacak bu istek sonrasında Bayern Münih, Audi ile daha erken bir ayrılık seçeneğini gözden geçirdi; ancak bunun ulaşılması imkansız bir istek olduğunu anladı ve karşı tarafa bildirdi. BMW ise bu açıklamadan sonra finansal destek sağlayacağı Bayern Münih‘in 2025’ten sonra kendisini kulübün hissedarı yapmayacağına kanaat getirdi. Sonuç olarak, ikili arasında oluşan bu güvensizlik ortamında son yılların en büyük sponsorluk projesi suya düştü.

Audi BMW ve Mercedes-Benz’e karşı Çin’deki premium mücadelesine devam ediyor!

Dahası Bavyeralı futbol kulübü iki Alman otomobil devi arasında mali açmaza soktuğu gerekçesiyle kendisini bu zor duruma düşüren BMW’den 10 ila 20 milyon dolar değerinde bir tazminat talebinde bulundu.

 

Benzer Haberler