Batman’da ‘susuzluk’ ölümü: 16 yaşındaki İsa Ülke hayatını kaybetti

12 Temmuz 2021 Pazartesi

Batman’da ‘susuzluk’ ölümü: 16 yaşındaki İsa Ülke hayatını kaybetti

Yaklaşık 20 gündür suların kesik olduğu Batman’ın Zilan Köyü’nde yıkanmak için girdiği kanalda boğulma tehlikesi geçiren ve hastaneye kaldırılan 16 yaşındaki İsa Ülke hayatını kaybetti. İsa Ülke’nin babası kesintilere tepki göstererek, “Allah’a havale ediyoruz” dedi.

Batman Zilan’ın Köyü’nde sular kesik olduğu için kanalda yıkanmaya giden ve burada boğulma tehlikesi geçirerek hastaneye kaldırılan 16 yaşındaki İsa Ülke, tedavisi sırasında yaşamını yitirdi.

TELE1’e konuşan İsa Ülke’nin babası Nuri Ülke, oğlunun çalıştıktan sonra kanala yıkanmak için gittiğini belirterek, şöyle konuştu: “Burada boğulma tehlikesi geçirdiği için hastaneye kaldırıldı ve yaklaşık 5-6 saat sonra hayatını kaybetti. Köyde elektrikler, sular en az 20 gündür kesik. Allah’a havale ediyoruz.”

“ELEKTRİKLER KESİLDİĞİ İÇİN DEPODAN SU ALAMIYORLAR”

Konuyla ilgili TELE1’e konuşan CHP Batman İl Başkan Hüseyin Yaşar, ise şu bilgileri verdi: “9 köyümüze su verilmiyor. Pandemi döneminde insanları cezalandırıyorlar. Köylülerin borcu var ve bunu ödeyemiyorlar. Yetkililerle görüştük. Depolardan köye verilen bir su var. Elektriği kesildiği için bu depodan su alınamıyor. Köylüler de derelerden ve su kuyularından ihtiyaçlarını karşılaşıyorlar. İsa Ülke adlı genç de kanaldan su almaya çalışırken düşüp boğulma tehlikesi geçiriyor ve hastanede yaşamını yitiriyor.”

ÜLKE’NİN ÖLÜMÜ MECLİS’E TAŞINDI 

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Ülke’nin ölümünü Meclis gündemine taşıdı. Konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Uca, şu soruları sordu:

*Yıllardır çocukların ölümüne sebep olan sulama kanallarında herhangi bir önlem neden alınmamaktadır?
*İsa Ülke’nin ölümüne de sebep olan su kesintileri ve sulama kanalının etrafında bir koruma sistemi yapılmamasının sorumlusu ya da sorumluları kimlerdir? Sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?
*Su sıkıntısına neden olan elektrik kesintileri ile ilgili DEDAŞ’la bir görüşmeniz olmuş mudur? Olduysa sorunun giderilmesi ve tekrarlanmaması için hangi adımlar atılacaktır?
*Kürt kentlerinin susuz bırakılması bilinçli uygulanan bir politika mıdır? Değilse, insanların hayatına mal olan bu ihmalin sebebi nedir?
*Sulama kanalları ve su kesintileriyle ilgili verdiğimiz önergelere neden yanıt verilmemektedir?
*Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta tek enerji sağlayıcısı konumunda olan DEDAŞ’ın su sıkıntılarına sebep olan elektrik kesintileriyle ilgili son 5 yılda Bakanlığınıza intikal eden başvuru sayısı kaçtır?

YETKİLİLERE ULAŞILAMADI

TELE1’in konuyla ilgili bilgi almak için aradığı ve Kozluk’a bağlı 7 köyün su ihtiyacını karşılayan dinamoların enerjilerini kesen Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (DİCLE EPSAŞ) yetkililerine ise ulaşılamadı. Öte yandan sosyal medyada Ülke’nin ölümüne ‘#SusuzlukİsaÜkeyiÖldürdü’ etiketiyle tepki gösterildi.

DEDAŞ, elektrik duasına çıkılan köyde elektrik tellerini kesti

 

Benzer Haberler