Batman valisi: Kabus geri döndü

27 Temmuz 2021 Salı

Batman valisi: Kabus geri döndü

Batman Valisi ve Belediye Başkanvekili Hulusi Şahin, kentte artan koronavirüs vakaları ve düşük aşılama oranına ilişkin yaptığı uyarıda bulundu. Şahin, “Maalesef kötü bir haberim var. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda yaşadığımız kabus maalesef tekrar geri döndü.” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de aşının en az uygulandığı kentler arasında yer alan Batman’da koronavirüs vaka sayılarında da patlama yaşandı. Gülistan Caddesi’nde kurulan aşı standına gelen Vali ve Belediye Başkanvekili Hulusi Şahin, artan koronavirüs vakalarına dikkat çekti. Batman’da günlük vakası sayısının 200 dolayında olduğuna dikkat çeken Vali Şahin, “Batman’da hastanelerde ve ayrıca 100 ekiple ev ev dolaşarak aşı olmak isteyen vatandaşlarımızı aşılıyoruz. Maalesef kötü bir haberim var. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda yaşadığımız kabus maalesef tekrar geri döndü. Geçen sene bakarsanız vaka sayılarında füze seviyesinde bir artış olmuştu. Bu yıl da maalesef benzeri bir artışla karşı karşıyayız. Vaka sayıları Kurban Bayramı öncesi 50 seviyesinde olurken bugün 200?ün seviyesine çıktı. Yani 4 katı kadar bir artışla karşı karşıyayız. Bu hastanede yatan hastaların sayısına da yansıdı. Bayramdan önce 0 entübe, bir iki entübe 4-5 yoğun bakım servisinde hasta yatarken, şu anda Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi servisinde yoğun bakımda 16 hasta tedavi görüyor, 6 vatandaşımız da entübü servisinde yatıyor. Bunlar sadece birer rakam değil birer can, bizim hemşerilerimizdir” diye konuştu.

“ENTÜBE HASTALARI DA ARTTI”

Batman kent merkezinde aşılama oranın kötü bir durumda olduğunu anlatan Vali Şahin, şunları söyledi: “İnsanların hayatının tehlikeye girmesi ana sebebi maalesef birtakım duyarsız davranışlarımızdır. Ya aşı olmaktan uzak durmak, ya da maske mesafe ve hijyen kurallarına uymamaları insanların hayatını tehlikeye atıyor. Enteresan bir şey ilçelerimiz aşılamada merkez ilimizden daha iyidir. Gercüş ve Hasankeyf ilçelerimizde turuncu seviyesine gelmiş durumda. Batman merkez şu anda en kötü durumdadır. Bunu tersine çevirmek için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Örnek Gercüş, Hasankeyf illerinde vaka sayıları düşük ama aşılama oranı da yüksek. Batman’da ise aşılama vakaları düşük, yoğun bakım ve entübe hastaları çok fazladır.”

 

Delta varyantı koronavirüsün semptomlarını değiştirdi: İşte yeni belirtiler

Benzer Haberler