Batan geminde son görüntüleri çeken Hüseyin Tutuk’un cansız bedenine ulaşıldı

Yayın tarihi: 20 Şubat 2024 Salı 2:38 pm - Güncelleme: 21 Şubat 2024 Çarşamba 9:19 am

Marmara Denizi‘nde, İmralı Adası’nın güneybatısında su alarak batan “Batuhan A” adlı kargo gemisinin enkazına yapılan dalışta bir kişinin daha cesedi bulundu. SAS komandolarının çıkardığı cenazenin yağcı Hüseyin Tutuk olduğu belirlendi. Kayıp 4 kişi ise aranıyor.

Marmara Denizi’nde, İmralı Adası’nın güneybatısında su alarak batan ve bir kişinin cansız bedenine ulaşılan “Batuhan A” adlı kargo gemisindeki diğer 5 denizci için arama kurtarma çalışmaları 6. gününde de devam ederken bir gemicinin daha cesedine ulaşıldı. Cenazesi bulunan mürettebatın, yağcı Hüseyin Tutuk olduğu belirlendi.

Cenazesi Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu’na götürülen Tutuk, geminin son anlarını kayıt altına alan kişiydi. Tutuk çektiği görüntülerde “6 saattir aynı yerdeyiz” diyor ve “5’inci, 6’ncı elbisem bu gece saat 01.00’den bu yana. Allah’ım sen yardım et ya Rabb’im. 6 saattir aynı yerdeyiz. Gemi batıyor. Ya Rabb’im gemi batıyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

Marmara Denizi’nde batan geminin su altı görüntüleri ortaya çıktı

NE OLMUŞTU?

Balıkesir’in Marmara Adası’ndan 14 Şubat saat 20.30’da Bursa’nın Gemlik ilçesindeki Roda Limanı’na gitmek üzere 6 kişilik mürettebat ve 1250 ton mermer tozu yüküyle hareket eden 69 metre uzunluktaki “Batuhan A” adlı kargo gemisi, kötü hava ve deniz şartları nedeniyle 15 Şubat’ta saat 06.20’de Karacabey ilçesi açıklarında kıyıdan 4 mil açıkta batmıştı.

Görüntüleme cihazlarıyla yapılan çalışmalarda geminin enkazının 51 metre derinlikte denizin tabanına oturduğu belirlenmişti.

AŞÇI ZEYNEP’İN CENAZESİ İLK DALIŞTA ÇIKARILMIŞTI

Gemiye ulaşmak için ilk dalış, arama çalışmalarının 3’üncü gününde yapıldı. Deniz Kuvvetleri personeli, denizin 51 metre derinliğinde tespit edilen gemiye, Karadeniz açıklarından bölgeye gelen arama-kurtarma gemisi TCG AKIN’a kurulan asansörle denize inerek daldı. Karacabey ilçesi Kurşunlu Mahallesi sahiline 7 kilometre mesafede gerçekleştirilen dalışta, kayıp 6 mürettebatından aşçı Zeynep Kılınç’ın cenazesine, arama çalışmalarının 3’üncü gününde ulaşıldı. Kaptan köşkünde cenazesi bulunan ve geminin dümeninde olduğu değerlendirilen Kılınç, Adana’da toprağa verildi.

Kaynak: TELE1