Başörtülü hakimler için reddi hakim talebinde bulunan avukat hakkında inceleme başlatıldı

Yayın tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi 8:46 pm - Güncelleme: 10 Haziran 2024 Pazartesi 8:46 pm

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, mahkeme başkanı ve üye hakimin başörtülü olması sebebiyle reddi hakim talebinde bulunan Avukat Alperen Demirdiş hakkında inceleme başlatıldı.

Adalet Bakanlığı, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada mahkeme başkanı ve üye hakim başörtülü olduğu için reddi hakim talebinde bulunan Avukat Alperen Demirdiş hakkında yapılan suç duyurusu üzerine, soruşturma izni vererek dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

NE OLMUŞTU?

Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıklar Ufuk A. ve Serdar B., ‘uyuşturucu ticareti yapmak’ suçundan yargılandıkları davada hakim karşısına çıktı. Sanık Serdar B.’nin avukatı Alperen Demirdiş, reddi hakim talebinde bulundu.

Avukat Demirdiş, “Türkiye Cumhuriyeti laik bir hukuk devletidir. Anayasada mahkemenin bağımsızlığı teminat altına alınmıştır. Dini simgelerle görev yapan mahkeme başkanı ve üyesini reddediyorum” dedi.

Avukat Alperen Demirdiş ayrıca, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi dini simgelerle görev yapmasına ilişkin herhangi bir içtihatta bulunmamıştır. CMK 25 ve devamında gerekçeleri yazılı olarak bildireceğim. Hakimin reddi talebinin reddi halinde mahkeme heyetinin kendiliğinden dosyadan çekilmesini talep ediyorum. Müvekkilin sorgusunun akabinde alınmasını istiyorum” dedi.

AVUKATI BAROYA ŞİKAYET ETTİLER

Mahkeme Başkanı, sanık müdafisine reddi hakim talebini yazılı olarak bildirmesi için 3 gün süre verilmesine, ret gerekçeleri bildirildiğinde talebin karara bağlanmasına, ayrıca mahkeme heyetinden başkan ve üye hakim için ret talebinde bulunulduğu için bu işlem sonuçlanıncaya kadar başka bir işlem yapılmamasına karar verdi.

Duruşmayı 2 Temmuz’a erteleyen mahkeme heyetinin avukatın beyanına ilişkin Ankara 1 No’lu Baroya şikayette bulunduğu öğrenildi.

Başörtülü hakimler için reddi hakim talebine soruşturma

Kaynak: İHA