Başkent’te ekmeğe zam geldi, bir başvuru daha yolda

26 Kasım 2021 Cuma

Başkent’te ekmeğe zam geldi, bir başvuru daha yolda

Ankara’da ekmeğe 50 kuruş zam geldi, yeni fiyatı 2 lira 25 kuruş oldu. Fırıncılar Odası “Giderlerimizi karşılamıyor” diyerek bir zam başvurusu daha yapmaya hazırlanıyor.

Ankara’da 1 lira 75 kuruştan satılan ekmeğin fiyatına 50 kuruş zam yapıldı. Başkent’te ekmek artık 2 lira 25 kuruşa satılacak. Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, bu zammın 3 ay önceki girdi maliyetlerine göre yapıldığını ve bugünkü maliyetlerle zam yapılması halinde ekmeğin fiyatının 2 lira 80 kuruş olması gerektiğini iddia etti.

“GİDERLERİMİZİ KARŞILAMAYACAK”

ANKA’ya konuşan Alnıaçık, “Yeni ekmek tarifesi aldık. Bugün artık zamlı satılacak. Un fiyatlarının aşırı şekilde yükselişi, diğer girdi hammadde fiyatlarını yükselişi… Geçici olarak zam alındı. Yıl sonunda bu giderlerimizi karşılamayacak, tekrar müracaatta bulunulacak” dedi.

Akaryakıt işçisinin ‘kuyruk’ yorumu gündem oldu

“YARINI KESTİREMİYORUZ”

Alnıaçık, “Yarını kestiremiyoruz. Yarın ne olacağı belli değil. Bu gidişle ne olacağı belli değil. 2 lira 80 kuruş olması lazım. Biz bu tarifeye 3 ay önce müracaat etmiştik. 3 ay önceki girdi fiyatlarıyla hesaplamıştık. 160 liraydı un fiyatları. Şu anda 340-360 lira arasına geldi. Ama bu tarifeye müracaat ettiğimizde maliyeti 160 liraydı. Şu anda 2 lira 80 kuruşa satılması lazım, esnafın hayatta kalabilmesi için” diye konuştu.

Bir ilde daha ekmeğe zam

Benzer Haberler