Başkanlık seçimlerinin kritik eyaletinde 28 yıl sonra bir ilk!

20 Kasım 2020 Cuma

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerine ilişkin tartışmalar devam ederken kilit öneme sahip olan Georgia eyaletinde Demokrat aday Joe Biden’ın seçimleri kazandığı tasdik edildi.

Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger, 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinin ardından dün tamamlanan yeniden sayım sonuçlarına göre Demokrat aday Joe Biden’ın seçimleri kazandığını tasdik ettiklerini açıkladı.

28 YIL SONRA BİR İLK

Raffensperger, “Ben de sıkı bir Cumhuriyetçi ve başından beri Başkan Donald Trump’ın destekçisiyim, ancak bir mühendis olarak bugün sunduğumuz rakamların doğru olduğuna inanıyorum ve rakamlar yalan söylemez.” ifadelerini kullandı. Bu sonuçla Cumhuriyetçi aday ve ABD Başkanı Donald Trump ile Demokrat aday Biden arasında kıyasıya rekabete sahne olan 16 delegeli Georgia eyaletini Biden’ın kazandığı resmileşmiş oldu. Biden, 1992 yılından sonra eyaleti kazanan ilk Demokrat başkan adayı olarak kayıtlara geçti.

Georgia’daki ilk seçim sonucunda Biden oyların yüzde 49,52’sini, Trump ise yüzde 49,23’ünü almıştı. İki aday arasındaki oy farkı yüzde 0,5’ten daha küçük olduğu için oyların yeniden sayılmasına karar verilmişti. Yaklaşık 5 milyon oyun elle sayımı dün tamamlanmış ve Biden’ın 12 bin 284 oy farkıyla Trump’ı geride bıraktığı açıklanmıştı.

TRUMP’IN 2. KEZ YENİDEN SAYIM TALEP ETME HAKKI BULUNUYOR

Trump’ın seçim ekibinin 2. kez yeniden oyların sayılmasını isteme hakkı bulunuyor, ancak böyle bir durumda makinelerle hızlı oy sayım işleminin yapılacağı belirtiliyor.

ABD’de 3 Kasım’da yapılan 59. başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre 306 delegeyle Biden kazanmış, Trump ise 232 delegede kalmıştı. Seçim sonuçlarını kabul etmeyen Trump, seçimlerde hile olduğunu iddia ederek hukuki yollara başvuracağını açıklamıştı.

Benzer Haberler