Başkan Biden, koronavirüs hakkında korkutucu sayılar verdi!

21 Ocak 2021 Perşembe

Başkan Biden, koronavirüs hakkında korkutucu sayılar verdi!

Başkanlık koltuğuna oturmasından sonra Beyaz Saray’da ilk konuşmasını yapan Joe Biden, Kovid-19 kaynaklı ölümlerin şubat ayında 500 bine ulaşabileceğini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, görevi devralmasının ardından Beyaz Saray’da ilk konuşmasını gerçekleştirerek, yeni tip koronavirüs krizine değindi.

Biden, yaptığı açıklamada, iyileşmeye kadar ”İşlerin daha da kötüye gitmeye devam edeceğini’ dile getiren “Bu karmaşaya bir gecede girmedik ve yaşananları tersine çevirmemiz aylar alacak” dedi.

Yeni çabaların etkisini göstermesine kadar virüs kaynaklı vaka ve ölümlerde artışın devam edeceğini belirten Biden, Kovid-19’a bağlı ölümlerin önümüzdeki ay toplamda 500 bine ulaşabileceğini kaydetti.

Kürsüde, yönetiminin 198 sayfalık Kovid-19’la mücadele planını eline bulunduran Biden, ayrıca ‘yardım yolda’ mesajını verdi.

ABD Başkanı, görevdeki ilk 100 gününde ana hedefinin 100 milyon Amerikalıyı aşılamak olduğunu ifade ederek, bu amaç doğrultusunda mümkün olan her şeyi yapacaklarını belirtti.

Biden, ayrıca tıp uzmanlarının paylaştığı maske kullanımının nisan ayına kadar 50 bin kişinin hayatını kurtarabileceği yönündeki tahminini hatırlatarak, federal binalarda maske kullanımının zorunlu olmasına yönelik bir kararname imzaladığını ve yakında aynı kararın otobüs, tren ve uçaklarda da geçerli olacağını kaydetti.

Maske takmanın ‘vatanperver bir eylem’ olduğuna vurgu yapan ABD Başkanı, “Yapabileceğimiz en iyi şey bu, aşılardan daha önemli” ifadelerini kullandı.

TOPLU AŞILAMA MERKEZLERİ KURULMASI TALİMATI

Federal Acil Durum Yönetim Ajansı’na toplu aşılama merkezleri kurma talimatı verdiğini ifade eden Biden, 8 Şubat’a kadar Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) federal düzeyde yerel eczanelere Kovid-19 aşıları göndermek için program başlatacağı ve Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’nın da aşıyı uygulayabilecek tıp uzmanları havuzunu genişleteceği bilgilerini verdi.

Öte yandan ABD Başkanı, her eyalet için federal Kovid-19 irtibat büroları kurulduğunu kaydederek, gereken yerlerde bol mitarda test yapılabilmesini sağlama amacıyla federal düzeyde bir Kovid-19 test kurulunun oluşturulduğunu da sözlerine ekledi.

Biden, ayrıca ‘eşitliğin, aldıkları her kararın merkezinde yer almasını sağlamak için’ de Sağlık Eşitliği Görev Gücü’nün kurulduğunu duyurdu. ABD Başkanı, görevlerinden birinin de dezenformasyon ve aşıya karşı tereddütle mücadele olduğunu belirtti.

Son olarak Biden, halkın güvenini yeniden kazanmak adına, bilim insanları ve tıp uzmanlarının doğrudan halkla iletişim kurmasını, siyasi müdahalelerden uzak ve yalnızca bilim ve sağlığa dayalı kararlar almasını sağlayacağını söyledi.

 

Benzer Haberler