Basın Bayramı: 38 medya çalışanı cezaevinde, 400 habere erişim engeli

24 Temmuz 2021 Cumartesi

Basın Bayramı: 38 medya çalışanı cezaevinde, 400 habere erişim engeli

CHP Aydın Milletvekili Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, 24 Temmuz Basın Bayramı sebebiyle açıklama yaptı. Bülbül, 38 medya çalışanının cezaevinde olduğunu son 4 ayda 400 habere erişim engeli getirildiğini söyledi.

Süleyman Bülbül, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye’yi 180 ülke içerisinde 153. sırada yer aldığını hatırlattı ve basına yönelik sansür, şiddet ve tehdidin giderek attığını söyledi.

2020-2021 yılında 101 gazeteci hakkında soruşturma açıldığını, 128 davada 274 gazetecinin yargılandığını belirten Bülbül, “38 medya çalışanı cezaevindeyken 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlamak nasıl mümkün olabilir?” diye sordu.

“GAZETECİLER POLİS ŞİDDETİNE MARUZ KALIYOR”

Sansürün kaldırılmasının günü olarak tarihte yerini alan 24 Temmuz’un AKP iktidarı boyunca unutulan günler arasına girdiğini belirten Bülbül, “Sadece son 4 ayda yaklaşık 400 habere erişim engeli getirildi. İletişim Başkanı sosyal medya hesabından sürekli gazetecileri, yayın organlarını tehdit ediyor. Ülkede basına yönelik sansür ve baskı var demek artık hafif kalır.

İktidar halkın doğru ve tarafsız haber almasını engellemek için ellerindeki tüm gücü kullanırken basın mensuplarını da işleri ve dolayısıyla hayatlarıyla tehdit ediyor. Haber takibi yapan gazeteciler polisin şiddetine, ters kelepçesine maruz kalıyor. Ve bu baskı ve şiddet sarmalı her geçen gün biraz daha büyüyor. Ancak unutulmamalıdır ki bu topraklarda özgür basın olmadan hiç kimse özgür olamaz” dedi.

TGC: 8 gazeteciye yönelik şiddeti kınıyoruz

Benzer Haberler