Başhekime ait olduğu iddia edilen hesapta skandal paylaşımlar!

14 Haziran 2021 Pazartesi

Başhekime ait olduğu iddia edilen hesapta skandal paylaşımlar!

İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’na ait olduğu iddia edilen ırkçı ve cinsiyetçi paylaşımlar büyük tepki topladı. İstanbul Tabip Odası söz konusu iddialarla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Twitter hesabından yapılan, geçmiş yıllardaki paylaşımlarda, Alevilere ve Kürtlere yönelik cinsiyetçi ve ırkçı ifadelerin kullanıldığı görüldü.

Sarıhasanoğlu’nun skandal paylaşımları şöyle:

HESABINI GİZLEDİ

Sosyal medyada büyük tepki uyandıran olay sonrasında Sarıhasanoğlu’na ait olduğu ileri sürülen hesabın paylaşımlarını korumaya alması dikkat çekti.

TERFİ ALMADAN ÖNCE MHP’Yİ VE HÜDA PARI’I ZİYARET ETMİŞ

Sarıhasanoğlu hakkında bir işlem yapılıp yapılmadığı bilinmezken, Sarıhasanoğlu’nun “terfi” almadan önce, Beyoğlu Sağlık Müdürü olduğu dönemde, ziyaretine MHP’nin ve Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen HÜDA PAR’ın ziyaret etmesi dikkat çekti.

MECLİS GÜNDEMİNDE

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, sosyal medyada kadınlara yönelik, ırkçı ve cinsiyetçi paylaşımları olduğu iddia edilen İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’nu TBMM gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığına sunulmak üzere soru önergesi veren Ersoy, “Kadınları hedef alan, ırkçı söylemleri olan Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu derhal görevden alınmalıdır!” çağrısında bulundu.

Ersoy, “Sağlık Bakanlığının resmî sitesinde İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimliğinde (Avrupa Bölgesi) halen Başhekim olarak görev yaptığı görülen, Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’nun görevde olması uluslararası alanda da kabul görmüş Hekimlik Meslek Etiği Kuralları’na aykırıdır” dedi. “Kadınlara yönelik cinsiyetçi ifadeleri bulunan bu şahıs, kadın hastalar başta olmak üzere çalışan kadınlara yönelik zaten etik ilkeler çerçevesinde yaklaşmıyordur” diyen Ersoy, Sarıhasanoğlu’nun Bakanlık göreviyle ilişiği kesilerek hakkında gerekli işlemlerin başlatılması çağrısı yaptı.

BAKAN KOCA’YA SORULAR

Ersoy, konuya ilişkin Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1.Sağlık Bakanlığı, özellikle Kürt ve Alevi kadınlara yönelik ırkçı ve cinsiyetçi sosyal medya paylaşımları yapan Başhekim Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’nu görevden aldı mı?

2.Twitter üzerinden 2013 ve 2014 yılında paylaşıldığı görülen tweet’lerde, kadınlara yönelik, “aşağılama” “cinsiyetçi, ırkçı” tutum sergileyen Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu hakkında o yıllarda herhangi bir soruşturma açmış mıdır? Hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır?

3.Meslek etiği ile uzaktan alakası olmayan, Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu hakkında herhangi bir işlem yapılmaması durumunda, iş yaşamında kadın hastalar ve çalışanlara yönelik bu ırkçı ve cinsiyetçi tutumları tehdit oluşturmayacak mıdır?

4.Sağlık Bakanlığı olarak, Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’nun “Her hekim, başta İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi olmak üzere tüm insan hakları belgelerine ve hekimlikle ilgili ortak kurallara uymakla yükümlüdür.” İlkesine aykırı hareket ettiğini düşünüyor musunuz?

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Tabip Odası iddialarla ilgili soruşturma açıldığını kaydederek şu açıklamayı yaptı:

“İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Avrupa Bölgesi Başhekimi Dr. A. İ. S.’na ait olduğu iddia edilen ırkçı ve cinsiyetçi sosyal medya paylaşımları kamuoyunda haklı olarak büyük infiale yol açtı.

İddialarla ilgili olarak İstanbul Tabip Odası tarafından adı geçen hekim hakkında soruşturma açılmış olup, sonuçlandığında kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

Benzer Haberler