Başhekim açıkladı: Vakaların arttığı o ilde yoğun bakım ünitelerinin yüzde 100’ü doldu!

20 Kasım 2020 Cuma

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hasan Tosun, “Zonguldak ilinde yoğun bakım olarak neredeyse yüzde 50’ye yakın kapasiteyle yüzde 100 doluluk oranında çalışmaktayız.” dedi.

Koronavirüs ‘hasta’ sayısı ülke genelinde artışa geçerken bir korkutan haber de Zonguldak’tan geldi. Türk Kızılay’ın maske bağışı sırasında konuşan Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hasan Tosun, kent genelindeki hastanelerin yoğun bir dönemden geçtiğini söyledi.

“TEDBİRLERİN AĞIRLAŞACAĞI MALUM”

Türkiye genelinde yaşanan yoğunluğa da dikkat çeken Tosun, şöyle konuştu:

“Zonguldak ilimiz ve hastanemiz çok yoğun. Zonguldak ilinde yoğun bakım olarak neredeyse yüzde 50’ye yakın kapasiteyle yüzde 100 doluluk oranında çalışmaktayız. Vatandaşların pandemi döneminde hassasiyetlerinin çok daha artarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bakanlığımız da açıkladı, tedbirlerin ağırlaşacağı malum.

Bu arada sağlıkçılarımızın yükü bir iken ona çıktı. Sağlıkçıların bulaş riski vatandaşlara göre 10-15 kat fazla. Onun için bazı aksaklıklar olabiliyor. Acilde hastalar bekleyebiliyor ama şu ana kadar çözümsüz bir durum olmadı. Planlamalar yapılıyor. Zor bir dönemden geçiyoruz. Sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum.”

Benzer Haberler