Bartın maden faciasında bir skandal daha! Baretlerini okutup yer altında çalışıyormuş gibi gösterdiler

Yayın tarihi: 17 Ocak 2023 Salı 11:33 am - Güncelleme: 17 Ocak 2023 Salı 11:34 am

Bartın Amasra’da 42 madencinin yaşamını yitirdiği maden hakkında bir skandal daha ortaya çıktı. Facia hakkında hazırlanan fezlekede, “Bazı mühendisler şef ve çavuşlar, baretlerini okutup yer altında çalışmış gibi maaş aldılar” denildi. 

Amasra Cumhuriyet Savcılığı, 42 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin fezlekesi 13 Ocak 2023’te tamamlandı. 23 şüphelinin cezalandırılmasının talep edildiği fezlekede, müessese müdürü Cihat Özdemir, işletme müdürü Selçuk Ekmekci, işletme baş mühendisi Mehmet Tural ve iş sağlığı güvenliği (İSG) ve eğitim başmühendisi ve şube müdürü Volkan Soylu’nun olası kastla öldürme suçundan cezalandırılması talep edilirken TTK Genel Müdürlüğü’nden herhangi birinin cezalandırılması talebi yer almadı.

İşte ön rapor! İhmaller tek tek sıralandı 41 madenci göz göre göre ölüme gönderilmiş

“KENDİLERİNİ  YER ALTINDA ÇALIŞIYORMUŞ GİBİ GÖSTERDİLER”

TBMM Araştırma Komisyonu’na gönderilen savcılık fezlekesine göre, bazı mühendisler ile iş güvenliği uzmanları, şef ve çavuşlar madene inmiyor, asansörle baretlerini aşağıya gönderip sisteme okutarak, kendilerini yer altında çalışıyormuş gibi gösteriyordu.

Sözcü’nün haberine göre; yaşamını yitiren madenci Mehmet Bulut’un eşi Buse Bulut “Eşim bana ocakta adam kayırma olduğunu, bazı kimselerin ocağa inmeden bareti asansör ile aşağı göndererek okuttuklarını söyledi” dedi. Olay günü vardiya listesinde 110 kişi olduğu ancak yeraltından 87 kişinin çıktığı, 6 işçinin ise listede olmadığı halde patlama sonucu madende hayatlarını kaybettiği belirlendi.

TORPİLLİLER ÇALIŞMADI!

Savcılık ifadesine yer verilen emniyet mühendisi Şahan Kahraman “Siyasi kanallarla, sendikal faaliyetler ile ya da hemşericilik vb. kullanılarak bu şekilde referanslı olan personel ayakta ya da bacada çalışmadı, daha kolay ve hafif işlerde çalıştırıldığını düşünüyorum” dedi.

Müessese Müdür Yardımcısı Salih Atmaca ise “İşletmede mesleki konuyla yeterli derecede bilgi ve tecrübesi olmayan şahıslar, işletmede yine işçi güvenliği ve idari yönden önem arz eden mevkilere getirildi” diye konuştu.

 

Bartın Maden faciasında 4 yöneticiye 1080’er yıl hapis istemi