Barolardan flaş Metin Feyzioğlu hamlesi

4 Eylül 2019 Çarşamba

Saray’da gerçekleşen yeni adli yıl açılış törenine, baroların büyük çoğunluğunun itirazlarına rağmen katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetimi için “güven oylaması” gündemde.

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre TBB ile ilgili yasal mevzuatta olağanüstü seçimli bir genel kurul yapılmasına olanak veren hükümler içermiyor. Bu nedenle TTB yönetiminin son dönemdeki karar, açıklama ve tavırlarından rahatsız olan barolar, olağanüstü genel kurulu toplayıp, bu genel kurulda TBB yönetimi ve Başkan Metin Feyzioğlu için “güven oylaması” istemek üzere hareketlendi.

Metin Feyzioğlu hakkında flaş ‘Bakanlık’ iddiası

“HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI YOK, AMA ETİK OLARAK TBB YÖNETİMİNİ BAĞLA”

Sözcü’ye konuşan TBB yönetimine muhalif baro kaynakları, olağanüstü genel kurul toplanması halinde istenecek “güven oylamasının” da hukuki bağlayıcılığı olmadığını belirttiler. Ancak aynı kaynaklar TBB genel kurulundan çıkacak bir “güvensizlik oyunun” etik açıdan mevcut TBB yönetiminin göreve devam etmesini fiilen imkansız kılacağını vurguluyorlar.

İSTANBUL BAROSU TOPLANIYOR, ANTALYA DESTEKLİYOR, ANKARA DA HAREKETE GEÇİYOR

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu TBB’nin olağanüstü genel kurula çağrılması için delegeleriyle toplantı kararı aldı. İstanbul Barosu’nun kararını Antalya Barosu da olumlu karşıladıklarını açıkladı. Ankara Barosu da genel kurul çağrısını tartışmaya açtı.

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun adli yıl açışında verdiği görüntüyü savunmanın, yargı bağımsızlığına vurulan bir darbe olduğunu söyledi. Baroların bu durumu tartışmaya açmalarının doğal olduğunu belirten Sağkan, Ankara Barosu olarak kendi içlerinde de değerlendirme yapacaklarını söyledi.

Sağkan şu açıklamayı yaptı:

“Savunmanın bağımsız olmadığı bir ülkede yargı bağımsızlığından söz edemezsiniz; yargı bağımsızlığın olmadığı yerde de hukuk devletinden söz edemezsiniz. Bunun etkileri olacaktır. Barolar tabii ki tartışacaklardır. Biz de Ankara Barosu olarak bunun tartışmasını yapacağız. Yakın zamanda konuyla ilgili gelişmeler ortaya çıkacaktır”

Benzer Haberler