Barolar, Adalet Bakanı ile bir araya geldi

Yayın tarihi: 11 Haziran 2020 Perşembe 3:44 pm - Güncelleme: 11 Haziran 2020 Perşembe 3:44 pm

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve 31 baro başkanı, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile bir araya geldi. Toplantıda, iktidarın baroların seçim sistemini ve yapısını değiştirme çalışması görüşüldü.

AKP’nin baro ve odaları etkisizleştirme çabasıyla değiştirmek istediği seçim sistemine karşı baro başkanları, Adalet Bakanı ile bir araya geldi. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ve 79 baro başkanı, 2 Haziran’da imzaladıkları ortak bildiride iktidara baroların yapısını değiştiren çalışmayı geri çekmeleri çağrısında bulunmuştu.

Barolardan Erdoğan’ın müdahale hazırlığına ortak tepki

Bu kapsamda TBB, Adalet Bakanı ile yapılacak müzakerelere katılmak isteyen baro başkanlarının isim bildirmesini istemişti. Beklenen görüşme gerçekleşti.

Toplantıya katılacağını bildiren 44 barodan ancak 31’i Hâkimevi’ne gitti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile görüşen isimler arasında nisbi temsil sistemini destekleyen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile çalışmanın tümüne karşı çıkan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ve Adana Barosu Başkanı Veli Küçük de yer aldı.

Küçük ve Yücel, taslağa karşı itirazlarını dile getirdi. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ve İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ise toplantıya gitmedi. Yaklaşık 3 saat süren toplantı basına kapalı gerçekleştirildi.

Öte yandan, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt yaptığı yazılı açıklamada, Yönetim Kurulu kararını anımsatarak “müzakere adı altında” yapılacak görüşmelere katılmayacaklarını açıkladı.