Baro başkanları geceyi sağanak altında böyle geçirdi: Bu korku neden?

Yayın tarihi: 23 Haziran 2020 Salı 3:12 am - Güncelleme: 23 Haziran 2020 Salı 4:03 am

Ankara’ya 300 metre kala yürüyüşleri engellenen baro başkanlarının Eskişehir Yolu üzerindeki şantiye önünde bekleyişi sürüyor. Yağan yağmura rağmen beklemekten vazgeçmeyen başkanların bazıları yağmurluk, bazıları da şemsiye ile ıslanmaktan korunmaya çalışıyor.

“Savunma Yürüyor” sloganıyla illerden geldikleri Ankara’ya 300 metre kala polis tarafından engellenen baro başkanları, bir inşaatın şantiye alanında eylem yaptı. Baro başkanlarının bekleyişi sırasında alandan ayrılmayarak hasta olma tehlikesine rağmen yağmur altında duruşu kameralara yansıdı. Başkanların bazıları yağmurluk, bazıları de şemsiye ile ıslanmaktan korunmaya çalışıyor.

Yağmur esnasında baro başkanlarına eşlik eden avukatlar Elya Center’ın kapalı alınında beklemek istedi ancak şantiye sahibi buna izin vermedi. Avukatların “Siz insan değil misiniz?” sorusuna şantiye sahibi “Evet, ben insan değilim. Çıkın özel mülkümden” yanıtını verdi.

‘Aç bıraksanız da susmayacağız’

Bekleme kararlı olan başkanların yemeklerine de el konulduğunu Aydın Barosu Başkanı Avukat Gökhan Bozkurt sosyal medyadan şöyle duyurdu: “Ankara Barosu’nca buradaki Baro Başkanları ve meslektaşlar için getirtilen yemeklere el konuldu az önce. Ayıbın, hukuksuzluğun tarihi yazılıyor Başkent girişinde.

Unutmayın şunu: Aç da bıraksanız, susuz da bıraksanız savunma makamı susmayacak. Direniyoruz.”

Bozkurt ayrıca, “Bir bardak çayı almamıza bile engel oluyorsunuz ama bizim içimiz sımsıcak. Sizin kalplerinizse buz kesmiş. Biz dimdik ayaktayız ve gülüyoruz ya bu da size dert olsun. Zulüm payidar olmaz” diye mesaj attı.

Tekirdağ Baro Başkanı Sedat Tekneci de gece yarısı sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Şu anda arada acil ihtiyaçlarımızı karşılamak için geldiğimiz çay ve kahve içtiğimiz kafeyi de Çevik Kuvvet kapatmaya zorluyor. Çadır kurdurmadılar, sandalye vermiyorlar. Yemek verdirmiyorlar” dedi.

‘Meslektaş olduğunu gösterdi’

Başkentte yoğun yağış altında polisin saldırısına maruz kalan baro başkanlarına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yağmurluk gönderdi. Aydın Baro Başkanı Bozkurt yaptığı paylaşımda Yavaş’a teşekkür etti:

“Şu anda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Mansur Yavaş buraya sıcak çorba ve yağmurluk gönderdi. Meslektaş olduğunu da başkan olduğunu da gösterdi. Teşekkürler.”

Desteğe gelen avukatlara ve basına polis müdahalesi

Sağanak yağmur sürerken baro başkanlarına desteğe gelen avukatlara polis müdahale etti ve basının görüntü almasını engelledi.

Gün boyu zaman zaman polis müdahalesiyle karşılaşan, bariyerlerle çember içine alınarak dışarı çıkmalarına izin verilmeyen, gece yağan yoğun sağanak sırasında polis müdahelesiyle zor anlar yaşayan baro başkanları sabaha kadar yandaki şantiye alanında beklemeye kararlı olduklarını, eylemden vazgeçmeyeceklerini söylediler.

‘Bu korku neden?’

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, gece yarısını geçtikten sonra sosyal medyada video paylaşarak, “15 saat oldu. Bekliyoruz. Kısa bir yürüyüş için alınan önlemlere bakınca sormak gerekiyor. Bu korku neden?” diye sordu.

 

Avukatlardan sürekli eylem kararı: Yarın da buradayız