Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Barış Pınarı Harekâtı’nda 4. gün | MSB: Rasulayn kontrol altına alındı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Fırat’ın doğusundaki Rasulayn meskun mahalinin kontrol altına alındığını açıkladı.

Fırat’ın doğusuna yönelik başlatılan ‘Barış Pınarı Harekâtı’nın dördüncü günü. 9 Ekim Çarşamba günü başlayan harekâtta bugüne kadar 4 asker şehit oldu. 17 sivil hayatını kaybetti. Harekâtta bugün dördüncü gün.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, harekâtın kapsamını ve hedefini “Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekâtı #BarışPınarıHarekatı’nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir” sözleriyle açıkladı.

Yurt içi ve yurt dışından birçok açıklamanın yapıldığı harekâtta bugüne kadar 4 asker şehit olurken, 17 sivil de hayatını kaybetti. Millî Savunma Bakanlığı ise operasyona dair verdiği rakamlarda Suriye topraklarındaki 480 terör örgütü mensubunun öldürüldüğünü duyurdu.

4 kişi gözaltına alındı

Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin sosyal medyada kara propaganda yaptığı iddia edilen 4 kişi gözaltına alındı.

ÖSO Rasulayn şehir merkezinde kontrolü ele geçirdi

Milli Savunma Bakanlığı, Rasulayn’da kontrolün ele geçirilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Barış Pınarı Harekâtı kapsamında devam eden başarılı operasyonlar neticesinde Fırat’ın doğusundaki Rasulayn meskun mahali kontrol altına alındı” denildi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin 12 Ekim tarihi itibarıyla sabah saatlerinde Rasulayn şehir merkezinde kontrolü sağladığı kaydedildi.

Soylu: Mardin’e 300’e yakın havan düştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile birlikte Mardin’in Nusaybin ilçesine gelerek incelemede bulundu. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soylu, şunları söyledi:

“Çocuk parklarından, hastanelerden saldırı düzenliyorlar. Nusaybin’de 11 sivilimiz şehit oldu. Mekanları cennet olsun. Bir kısmına ben taziyeye gittim. Şunu ifade etmek gerekir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Milli Savunma Bakanımız ve diğer bakanlarımızla koordinasyonu ortaya koymaya çalıştık. Saldırı düzenlerken sivil, çarşı hiçbir şey gözetmiyorlar. Bu konuda tüm önlemlerimizi aldık. Mardin’e 300’e yakın havan düştü.

Terör örgütünün üzerine toprak döküp tamamen temizleyeceğiz. Biraz sabır. Teröre coğrafyamızın hiç bir noktasında müsamaha etmeyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. Bir planımız var ve bu plan çerçevesinde ilerliyoruz.”

YPG’den Akçakale’ye havanlı saldırı: Gazetecilerin bulunduğu otelin yanına düştü

YPG tarafından Akçakale’de gazetecilerin bulunduğu otelin yanına havanlı saldırı düzenlendiği öğrenildi. Atılan havan mermileri patlamazken, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Akçakale’de ilçe merkezinde otellerin olduğu bölgeye YPG tarafından iki havan mermisi atıldı. Mermilerin patlamadığı öğrenilirken, olay yerine güvenlik güçleri ve tanklar sevk edildi.

Antep Valiliği; kentte toplantı yürüyüşleri, basın açıklamaları, oturma eylemi ve stant açma gibi etkinliklerin bugünden itibaren 30 gün süreyle yasaklandığını açıkladı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yarından geçerli 30 gün süreyle ilimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, sivil toplum kuruluşlarının kendi binalarında, kendi personel ve üyelerine yönelik yapacağı toplantılar ile devlet kurum ve kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların düzenleyeceği gelenek ve göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ekonomik amaçlarla yapılan toplantılar hariç olmak üzere, açık ve kapalı yer toplantıları, park ve bahçeler ile kurumlar dışında yapılacak olan etkinlikler, toplantı yürüyüşü, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, pankart açma, meşale yakma ve taşıma simgeleyici ve ayırt edici özellikte bulunan giysiler, el ilanı, bildiri dağıtma, protesto, konferans, panel gibi eylem ve etkinlikler yasaklanmıştır.”

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 480 oldu” ifadesi kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Barış Pınarı Harekatı” ile bağlantılı olarak ABD Hazine Bakanlığı’nın Türkiye’ye yönelik yaptırım hazırlığı içinde olduğu açıklamasına “Türkiye’nin misliyle karşılık vereceği” yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözücü Hami Aksoy’un imzasını taşıyan açıklamada, operasyon konusunda “ABD yönetimine her seviyede bilgi aktarıldığı” belirtilen açıklamada “Türkiye milli güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleriyle mücadele etmektedir ve bu mücadele kararlılıkla sürdürülecektir” ifadelerine yer verildi.

 

 

loading...