Barış Atay’dan Hamza Yerlikaya tepkisi: Fecaat

23 Haziran 2020 Salı

Barış Atay’dan Hamza Yerlikaya tepkisi: Fecaat

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay Meclis’te düzenlediği basın toplantısında iktidarın göz diktiği kıdem tazminatına ilişkin konuştu. Atay, “İşçiler işten ayrıldıkları zaman kıdem tazminatı almaya hak kazanıyordu. Bu hakları ellerinden alınmaya çalışılıyor” dedi. Atay, Saray danışmanı güreşçi Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atanmasını ise “Fecaat” sözleriyle eleştirdi.

AKP’nin “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adı altında kıdem tazminatı gaspına yönelik hamlesine karşı konuşan Atay, düzenlemenin işçilerin yıllarca çalışarak kazandığı bir hak olduğunu söyledi.

Düzenlemeyle çalışılan yıla karşılık ödenen 30 günlük sigorta priminin 15 güne ineceğini, ödemenin ise parça parça yapılacağını aktaran Atay, kontrolün devletten özel sektöre geçtiğini ileri sürdü. Atay, “İşçiler işten ayrıldıkları zaman kıdem tazminatı almaya hak kazanıyordu. Bu hakları ellerinden alınmaya çalışılıyor” diye konuştu.

Saray’ın işçi yasası: Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir

KORONA DÖNEMİNDE KÜLTÜR SANAT

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde kültür sanat kurumlarının yaşadığı zorluklara da değinen Atay, özel tiyatroların sigorta primi, fatura ve kiralarını ödemekte güçlük çektiğini belirtti.

Atay, kültür girişimi belgesi elde etme sürecine ilişkin yönetmelikte yapılan bir değişiklikle sorunların iyileştirileceğinin söylendiğini anlatarak “Bu değişikliğin destek fonu 300 tiyatroya 6 milyon lira. Bu desteğin nasıl alınabileceğine dair ise bir açıklama yok. Geleneksel tiyatro yapanların bu parayı alabileceği belirtilirken, diğer niteliklere sahip tiyatroların ise nasıl alabileceği belirtilmemiş. Acilen tüm özel tiyatroları kapsayan ciddi bir yasa tasarısının hazırlanması şart. O zamana kadar da seyirci sıkıntısı yaşayan, kapanmak zorunda kalan kültür-sanat kurumlarına da destek verilmeli.” dedi.

HAMZA YERLİKAYA TEPKİSİ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı güreşçi Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank Yönetim Kurulu üyesi atanmasını da eleştiren Atay, “Lise mezuniyeti şaibeli olan birisinin Cumhurbaşkanı danışmanı olması garabetken ülkenin en önemli kamu bankalarından birinin yönetim kuruluna atanması bir fecaat.” ifadesini kullandı.

Hamza Yerlikaya, Hamza Yerlikaya’ya 4. maaşını bağlattı

Benzer Haberler