Barış Akademisyeni Nazım Dikbaş ve Cenk Yiğiter de beraat etti

16 Eylül 2019 Pazartesi

Barış Akademisyeni Nazım Dikbaş ve Cenk Yiğiter de beraat etti

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine attıkları imza nedeniyle üniversitelerinden ihraç edilen Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Nazım Hikmet Richard Dikbaş ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Araştırma Görevlisi Cenk Yiğiter yargılandıkları davadan beraat etti.

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıktan sonra üniversitelerinden ihraç edilen ve haklarında “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açılan Barış Akademisyenleri beraat etmeye devam ediyor. Bugün Nazım Richard Hikmet Dikbaş ile Cenk Yiğiter de beraat etti. Her iki akademisyen de kişisel Twitter hesaplarından kararı duyurdu.

Beraat eden Barış Akademisyenleri

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 26 Temmuz’da Barış Akademisyenleri’nin “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılması nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi.

2 Eylül 2019’da başlayan yeni adli yılın ardından devam eden yargılamalar kapsamında ilk beraat kararı 6 Eylül’de AYM’nin kararına atıfla İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkmesi’nden geldi ve Iğdır Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyen Özlem Şendeniz’in beraatına karar verildi.

9 Eylül’de ise Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Dicle Üniversitesi’nden ihraç edilen profesörler Murat Biricik, Murat Kızıl ve Fikret Uyar’ın da ayrı ayrı beraatlarına karar verildi.

Aynı gün İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ise 16 akademisyen hakkında beraat kararı verildi.

9 Eylül’de İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmaları görülen iki akademisyen hakkında beraat kararı verildi.

10 Eylül’de İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşmasında Mersin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Eylem Çamuroğlu Çığ hakkında beraat kararı verildi.

11 Eylül’de de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Doğuş Üniversitesi’nde işten çıkarılan Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu ve Bilkent Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özlem Savaş’ın beraatlarına karar verdi. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ise 12 akademisyen için açık duruşma yapılmadan beraat kararları verildi.

12 Eylül’de İstanbul Adliyesi’nde görülen duruşmalarda 5 akademisyen daha beraat etti. Bunlardan dördünün isimleri şöyle: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşe Berkman, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Chris Stephenson, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Gülay Kılıçaslan ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı.

13 Eylül’de Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, MSGSÜ’den Doç. Dr. Ahmet Altınel’in beraatına karar verildi.

Benzer Haberler