Barbie firması cinsiyet ayrımı gözetmeyen bebekler üretti

26 Eylül 2019 Perşembe

Barbie firması cinsiyet ayrımı gözetmeyen bebekler üretti

‘Barbie’ oyuncak bebeklerinin üreticisi Mattel şirketi, cinsiyet ayrımı gözetmeyen yeni oyuncak bebek serisinin tanıtımını yaptı.

Euronews’in haberine göre, kimi kadınsı kimi erkeksi değiştirilebilir aksesuarlara sahip Creatable World oyuncak bebek serisi, oyuncaklarının nasıl gözükeceğine dair kendi kararlarını vermek isteyen çocuklar ve oyuncakları toplumsal cinsiyet kalıplarının dışında tutma taraftarı aileler için tasarlandı.

Yeni oyuncak bebek serisinde ayrıca oyuncakların vücut hatları daha belirsiz ve saç stili, cilt tonu gibi özellikler için daha fazla seçenek sunuluyor.Nötr cinsiyet barındırması amaçlanan bebeklerin tasarımı için pediatristlere danışıldı.

Mattel’in ürününün gelişim sürecinde başvurduğu çocuk doktorlarından biri de Cara Natterson. Natterson, “Oyuncak bebeklerin vücut şekline bakmam, pediatrist gibi çalışan kafamı bu işe yormam istendi” şeklinde konuşuyor.Let Toys Be Toys kampanyası yöneticisi Megan Perryman, oyuncak bebek pazarında kapsayıcılık sunan her tavrın alkışlanması gerektiğini söylüyor.

Benzer Haberler