Banu Alkan’a ‘playback’ davası: ‘O ses bana ait’

18 Eylül 2021 Cumartesi

Banu Alkan’a ‘playback’ davası: ‘O ses bana ait’

Şarkıcı Nicole Rona, ‘Beyaz Orkide’ şarkısının nakarat kısmındaki sesin kendisine ait olduğunu öne sürerek, Banu Alkan’a 75 bin TL’lik tazminat davası açtı.

Şarkıcı Nicole Rona avukatı İlyas Geyik aracılığıyla izin ve onayı alınmadan sesini kullandığını öne sürdüğü Banu Alkan’a Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne ‘tecavüzün refi’ ve ‘tecavüzün meni’ davası açtı.

Posta’da yer alan habere göre Rona’nın ses sanatçısı olduğu ve yaklaşık dokuz yıl önce stüdyoda pilot okuma denilen yani deneme ses okuması yaptığı kaydedildi. Dava dilekçesinde, Rona’nın bilgisi ve onayı dışında bu ses okumanın kaydedildiği ve Banu Alkan’ın bu ses okumayı onay almadan ‘Beyaz Orkide’ adlı şarkısının nakarat kısmında kullandığı ileri sürüldü.

Banu Alkan’ın dört yılı aşkın süredir şarkıyı kendi eseri olarak kullandığı ve maddi kazanç elde ettiği anlatılan dilekçede, Alkan’ın nakarat ve özel okuma kısmı Nicole Rona’ya ait olan sesi izinsiz kullanarak kendi sesiymiş gibi lanse ettiği ve playback yaptığı öne sürüldü.

Nicole Rona’nın bu hususu öğrenince noter aracılığıyla Alkan’a ihtar gönderdiği ve savcılığa şikayette bulunduğu, buna ilişkin soruşturmanın ise halen devam ettiği belirtildi. Söz konusu soruşturma dosyasına gelen bilirkişi raporunda da nakarat kısmında müvekkilin sesinin kullanıldığının tespit edildiği iddia edildi.

Banu Alkan’ın, Nicole Rona üzerinden haksız kazanç elde etmeye devam ettiği iddia edilen dilekçede, 25 bin TL maddi ve 50 bin TL manevi olmak üzere toplam 75 bin TL tazminat talep edildi.

Benzer Haberler