‘Bakur’un yönetmenleri Mavioğlu ve Demirel’e 4’er yıl 6’şar ay hapis cezası

18 Temmuz 2019 Perşembe

‘Bakur’un yönetmenleri Mavioğlu ve Demirel’e 4’er yıl 6’şar ay hapis cezası

‘Bakur/Kuzey’ belgeselinin yönetmenlerinden ve Tele1 programcısı Ertuğrul Mavioğlu ile Çayan Demirel’e ‘terör propagandası’ yapmak suçlamasıyla yargılandıkları davada 4’er yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.

Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel’e “Bir Gerilla Belgeseli: Bakur (Kuzey)” belgeseli nedeniyle açılan davanın yedinci duruşması, Batman 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü.

Bakur belgeselinin yönetmenleri Demirel ve Mavioğlu hakkında 5 yıl hapis istemi

“Ceza yarı oranında artırıldı”

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel’e “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 3’er yıl hapis cezası verdi. Suçun basın yayın yoluyla işlendiği gerekçesiyle ceza yarı oranı artırılarak 4’er yıl 6’şar aya çıkarıldı. Ayrıca, Mavioğlu ve Demirel hakkında yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verildi.

Karar sonrası sosyal medya hesabından açıklama yapan Mavioğlu, “Film çekene, yazı yazana, hakikatin peşine düşene, sözünü esirgemeyene verilen bu ağır cezalar başkaları ibret alsın diye. Sakın ibret almayın, sakın cümlenizi eksiltmeyin, sakın enseyi karartmayın. Nelerin üstesinden geldik, bu zorbalık da aşılır elbet!” dedi.

Benzer Haberler