Bakanlıktan yeni teşvik listesi: Pipet, atlet ve sifon…

27 Ağustos 2020 Perşembe

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, temmuz ayında 1200 yatırıma teşvik belgesi verdi. Teşvik verilen ürünler arasında atlet, külot, kadayıf, erişte, mantı, damacana kapağı, pipet, duş teknesi sifonu yer aldı. Bakanlık ayrıca çağrı merkezi hizmeti için üretim yeri tahsisi yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 1 Temmuz- 31 Temmuz 2020 arasında düzenlenen yatırım teşvik belgelerini açıkladı. Bu tarihlerde düzenlenen 1200 teşvik belgesinden yerli ve yabancı firmalar yararlandı. Teşvik verilen bazı üretim konuları dikkat çekti.

VERGİDE YÜZDE 80 İNDİRİM ALACAK

Sivas’ta bulunan Örnekler Tekstil 150 bin adet erkek atleti, 400 bin adet boxer, 250 bin bayan atleti, 500 bin çocuk atleti, 300 bin çocuk külodu ve 500 bin adet çocuk boxerı üretmek için teşvik aldı. Şirket 7 yıl boyunca işçilerinin sigorta primindeki işveren hissesini ödemeyecek, vergide yüzde 80 indirim alacak, KDV istisnası uygulanacak ve faiz desteği alacak.

LAVAŞ EKMEĞİ ÜRETİMİNE VERGİ MUAFİYETİ

Çorum’daki Ekip Tekstil’e ise 750’şer adet kadın ve erkek dış giyim üretimi için 7 yıl işveren sigorta prim desteği, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40’lık yatırım katkısı, KDV istisnası ve faiz desteği verildi. Yine Çorum’daki Prenses Un ve Unlu Mamullerine 170 kilo kadayıf, 936 kilo erişte/mantı ve 9 milyon 953 bin 280 kilo lavaş ekmeği üretimi için gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası getirildi.

DAMACANA KAPAĞI ÜRETİMİNE TEŞVİK

İstanbul’daki Giray Pilastik 495 bin 505 kilo plastikten damacana kapağı imalatı için gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası alırken, Mersin’deki HİSS Kamış Sanayi’ne 5 milyon adet kamış pipet üretimi için 5 yıl işveren sigorta pirimi desteği, yüzde 60 vergi indirimi, yüzde 25 yatırım katkısı, KDV muafiyeti ve faiz desteği verildi.

Manisa’daki Monopol Dış Ticaret 100 bin adet duş teknesi 8’li montaj ayağı, 170 bin adet 4’lü duş teknesi taban destek plastiği ve 170 bin adet duş teknesi sifonu için gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası aldı.

ÇAĞRI HİZMETİNE YATIRIM YERİ TAHSİSİ

Siirt’te Akkoyunlar Otomotiv, İletişim, Tekstil şirketine 353 adet çağrı merkezi hizmeti için 10 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, gelir vergisi stopaj primi desteği, yüzde 90 vergi indirimi,yatırım yeri tahsisi, faiz desteği, KDV istisnası ve yüzde 50 yatırım katkısı getirildi.

Yabancı sermayede verilen teşvik örnekleri de dikkat çekici. Manisa’daki Zer Salça, 22 bin ton domates salçası 300 ton kaypa biber salçası üretimi için teşvik aldı. Firmaya gümrükte vergi muafiyeti ve KDV istisnası verildi.

Benzer Haberler