Depremde zarar gören hayvanlarla ilgili Bakan’dan açıklama

23 Şubat 2020 Pazar

Depremde zarar gören hayvanlarla ilgili Bakan’dan açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, depremden etkilenen Van’da ahırları zarar gören ve hayvanları yaşamını yitiren yardım için çalışmaların başladığını ve 200 küçükbaş hayvanın sevkiyatının başladığını söyledi.

Bakan Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, devletin tüm imkânlarıyla depremzedelerin yanında olduğunu, yapılması gereken her şeyin yapıldığını bildirdi. Bakanlık olarak depremde hayvanları yaşamını yitirmiş olan, ahırları yıkılan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışma başlattıklarını kaydeden Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda depremin etkili olduğu Başkale ilçesinin Böğrüpek, Gelenler, Güvendik, Kaşkol, Ömerdağı, Özpınar, Eşmepınar mahallelerinde hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“İlk gelen verilere göre bu mahallelerimizde 193 ahır yıkılmış, 105 ahır ise ağır hasarlıdır. Tespitlerimizde 1916 küçükbaşın ve 109 büyükbaş hayvanın telef olduğu anlaşılmıştır. Zarar ziyan tespiti için görevlendirdiğimiz personellerimizin çalışmaları ise devam etmektedir. Yıkılan ahırların yerine kullanılmak üzere Bakanlığımız tarafından bölgeye 6×4 metre büyüklüğünde 30 adet çadır sevk edilmiştir. Ayrıca Van depreminde zarar gören ailelerin hayvan yemi olarak kullanması için TİGEM’e bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesinden 50 ton yonca otu ve 25 ton saman bölgeye sevk edilmiştir. Yine depremde hayvanları telef olan aileler için 200 baş küçükbaş hayvanın sevkiyatına başlanmıştır.”

Benzer Haberler