Bakanlık, İzmir Büyükşehir’in borçlanma talebine 3 yıl sonra yanıt verdi

15 Mart 2022 Salı

Bakanlık, İzmir Büyükşehir’in borçlanma talebine 3 yıl sonra yanıt verdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bakanlığın gönderdikleri borçlanma talebine üç yıl sonra yanıt verdiğini açıkladı. Soyer, “2020’de yetkiyi alsaydık 24 otobüs alabilecektik ama 16 otobüs alabildik” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yönetiminde yapıldı.

Meclis oturumunu tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak açan Başkan Soyer, Meclis’in kapanış bölümündeki değerlendirmesinde ise yeni bir gelişmeyi açıkladı.

Soyer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na otobüs alımı için gönderdikleri borçlanma izin taleplerine 3 yıl sonra gelen onay yazısını okudu.

7 Kasım 2019 tarihinde İZULAŞ bünyesinde toplu ulaşım araçlarının alımı için 14 milyon TL’lik borçlanma yazısına aradan 3 yıl geçtikten sonra 9 Mart 2022 tarihinde yanıt verildiğini belirten Soyer, geçen sürede yanıt alınamadığı için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi yetkisiyle, meclisten onay alarak 9 milyon 375 bin TL’lik banka kredisi kullandığını dile getirdi.

’24 OTOBÜS ALABİLECEKTİK, 16 OTOBÜS ALDIK’

Başkan Soyer, “Tanesi 585 bin TL’den 16 solo otobüs aldık, 24 ay taksit yaptık. Bu ay son taksiti öderken, bize borçlanma yetkisi yeni geldi. Biz o gün, o yetkiyi alabilsek, 14 milyon TL ile 24 otobüs alabilecektik” diye konuştu.

Benzer Haberler