Bakanlık İBB’deki milyonluk harcamayı görmedi, Mevlüt Uysal’a yeni koltuk

22 Kasım 2020 Pazar

Bakanlık İBB’deki milyonluk harcamayı görmedi, Mevlüt Uysal’a yeni koltuk

Ekrem İmamoğlu’na Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için soruşturma açılırken eski İBB Başkanı AKP’li Mevlüt Uysal döneminde Sayıştay raporuna yansıyan İstanbulkart harcamalarına işlem yapılmadı. Öte yandan Mevlüt Uysal bir kamu bankasına atandı.

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Kanal İstanbul için astığı afişlerden dolayı “kamu zararına yol açtığı” iddiasıyla inceleme başlatılırken, İmamoğlu’ndan önceki AKP’li Başkan Mevlüt Uysal döneminde İBB’nin yaptığı ve Sayıştay raporlarında da yansıyan milyonluk harcamalara hiçbir işlem yapılmadı.

Bakan Turhan İmamoğlu’nu suçlamıştı… Metroyu Mevlüt Uysal’ın durdurduğu ortaya çıktı

Yoksullara harcama imkanı sağlayan İstanbulkart için sözleşme imzalanan marketler, İBB’ye pay vermedi ve kart sahiplerine indirim de yapmadı. 2 yılda İBB’nin 314 milyon lirası bu marketlere gitti. Mevlut Uysal dönemindeki miktar 167 milyon lira oldu. Buna rağmen, Uysal’a yönelik bir işlem yapılmadı ve Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atanarak ödüllendirildi.

İBB’YE ÖDEME YAPILMADI

Sayıştay’ın 2017 ve 2018 İBB raporlarında, yoksul İstanbullular’a 100 ile 200 lira arasında aylık harcama yapma imkanı veren İstanbulkart üzerinden yapılan harcamalar gözler önüne serildi. 2017’de 9 süpermarket ile anlaşıldı. Ancak sözleşmeye rağmen marketler İBB’ye pay vermedi ve İstanbulkart sahiplerine indirim de yapmadı.

Seçim öncesi Mevlüt Uysal’ın başdanışmanından silahlı paylaşım!

Sayıştay’ın uyarısına rağmen uygulama 2018’de de devam etti. Sayıştay’ın 2018 Raporu’nda şu tespit yapıldı: “İdarenin bütçesinden sosyal yardım projesi kapsamında çıkan 167 milyon 457 bin 414 TL’lik tutar sadece 06.03.2018-30.06.2018 dönemi için 9 zincir markette; 01.07.2018-30.06.2019 dönemi için ise 10 zincir marketteki alışverişlerde kullanıldığından ve zincir marketlerin idareye herhangi bir bedel ödemeksizin ve sosyal yardım İstanbulkart kullanılarak alışveriş yapanlara bir indirim uygulamaksızın satışlarını gerçekleştirdiğinden, ayrıcalıklı hale getirilerek gelir elde ettikleri tespit edilmiştir.”

Ahmet Hakan’dan eski İBB başkanına ‘israf sergisi’ çağrısı: Yahu Mevlüt Uysal! Gitsene Yenikapı’ya

Benzer Haberler