Tepkilerin ardından M2 hattında da internet erişimi sağlandı

14 Ekim 2021 Perşembe

Tepkilerin ardından M2 hattında da internet erişimi sağlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı metroları U ve M olarak ikiye ayırmıştı. İBB Meclisi’nde AKP grubu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Marmaray’da 15 Ekim Cuma gününden itibaren internet hizmeti verilmeye başlanacağını açıkladı. Şu anda İBB’nin işlettiği metro hatlarında internet erişimi için İçişleri Bakanlığı’ndan izin yazısı beklendiği öğrenildi. İYİ Parti’nin İBB Meclis üyesi Taylan Yıldız M2 metro hattında internet erişiminin açıldığını duyurdu.

Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen İBB Meclisi ekim ayı oturumlarında güvenlik gerekçesiyle internetin kullanılamadığı metrolar ve Marmaray hattı ile ilgili açıklama yapıldı. Geçtiğimiz haziran ayında İBB Meclisi’nde oybirliği ile İBB metrolarında internet erişiminin sağlanabilmesi için karar alınmıştı. Ancak bugüne kadar resmi süreç tamamlanarak metrolarda internet erişimi sağlanamadı.

MARMARAY VE U HARFİ OLAN METROLAR

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin aktardığına göre, AKP’li Meclis Üyesi Serdar Duran, meclis oturumunda yaptığı açıklama ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Marmaray’da 15 Ekim Cuma gününden itibaren internet hizmeti verilmeye başlanacağını duyurdu. Duran “Bundan sonra U harfi göreceğiniz her metro hattında, internet erişiminden faydalanabileceksiniz. Metrolarımızda güvenli internet için İBB yönetiminin alması gereken tedbirler var. Bu konuda bizler iktidar partisi olarak gereken her türlü desteği vereceğiz” dedi.

“U” metrosunun şirketine 82 milyon TL’lik kıyak

“AYRIM MI VAR?”

CHP’li İBB Meclis Üyesi Mesut Kösedağı da İBB’nin İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığından metroların internet erişimine açılması için gerekli iznin henüz gelmediğini açıklayarak “Metrolarda ayrım yapılmamalı. Metroda internet olacaksa U ya da M harfi fark etmeden herkes kullanabilmeli. O izin İçişleri Bakanlığından mı geldi? Bir bilgi varsa bizimle de paylaşılırsa biz de en kısa zamanda çalışmalarımızı başlatalım” diye konuştu.

“TÜM METROLARDA OLACAK”

AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, güvenli internetin tüm metrolarda olacağını söyleyerek “Tüm İstanbullulara hayırlı uğurlu olsun. Açın wifileri” dedi. İBB’nin metroları internet erişimine açabilmek için İçişleri Bakanlığı’ndan izni bekleyeceği öğrenildi.

M2 METRO HATTINA İNTERNET MÜJDESİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin İYİ Parti’ye mensup üyesi Taylan Yıldız, Twitter hesabından M2 hattında internet açıldığını duyurdu.
Taylan Yıldız, ”Sevgili İstanbullular, şu an itibariyle metromuzun M2 hattında internet açıldı! Diğer hatlarda da yatırım planları çerçevesinde önümüzdeki zamanda açılacak. Başta Sn. Ekrem İmamoğlu olmak üzere, değerli meclisimiz, İBB İyi Parti grubumuz ve tüm emeği geçenlere teşekkürler.” şeklinde paylaşım yaptı.

Ayrıca Yıldız, M2 hattındaki 48 trenden 31’inde erişim noktası olduğunu, bu hatta eklenen 17 trende de bu çalışmanın ivedilikle yapılacağını belirtti.

Benzer Haberler