Bakan Yanık’tan Enes Kara açıklaması: Sorumlunun olması için intihara yönlendiren biri olmalı

2 Nisan 2022 Cumartesi

Bakan Yanık’tan Enes Kara açıklaması: Sorumlunun olması için intihara yönlendiren biri olmalı

Cemaat yurdunda yaşamına son veren Enes Kara‘ya ilişkin Yargıtay kararına değinen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık “Orada bir sorumlunun olması için intihara yönlendiren birinin olması lazım” dedi. 

Elazığ’daki Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara, Nur cemaatine bağlı bir yurtta yaşadığı sıkıntılar, gelecek kaygısı ve ailesinin baskıları nedeniyle yaşamına son vermişti.

Enes Kara olayının araştırılmasına ilişkin HKP’nin ilgili kişiler hakkında yaptığı suç duyurusunda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Vali Toraman ile Yurtlardan Sorumlu Vali Yardımcısı hakkındaki suç duyurusunun işleme konulmamasına karar verdiğini gündeme getirmişti.

Hayatına son veren Enes Kara’nın kaldığı yer Nur Cemaati’ne ait çıktı

‘SORUMLU OLMASI İÇİN İNTİHARA YÖNLENDİREN BİRİNİN OLMASI LAZIM’

CNN Türk’te Hafta Sonu programına katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Yargıtay’ın Enes Kara dosyasını kapatmasını değerlendirdi. Yanık, şunları söyledi:

“Bizim suçta ve cezada kanunilik ilkemiz vardır. Bir fiilin suç olması için bir takım davranış biçimlerinin, kasıt olacak, sebep-sonuç ilişkisi olacak, somut bir fiilinin olması lazım. Enes Kara intihar eden bir kardeşimiz. Orada bir sorumlunun olması için intihara yönlendiren birinin olması lazım. Ortada bir suçun olmaması bir meselemizin olmadığı anlamına gelmiyor. Bir soruşturma dosyasında takipsizlik kararı verilebilir. Öbür taraftan bu çocukların kendi sosyal çevreleriyle, aileleriyle olan iletişimleri, alınacak tutum, bunların hepsi hepimizin ortak meselesi. Enes Kara noktasında da maalesef böyle bir talihsizliğin olduğunu biliyoruz.”

Cemaatten şikayetçi olmayan Enes Kara’nın babası haberler hakkında suç duyurusunda bulunacak

Benzer Haberler