Bakan Soylu, polisiyle ters düştü

16 Haziran 2020 Salı

Bakan Soylu, polisiyle ters düştü

Kendileri için toplanan bağışların hesabını sormak için AKP Genel Merkezi önünde toplanan 15 Temmuz gazilerine polis müdahale ederek gözaltına aldı. Polisin müdahale ettiği eylemcilerin bir bölümüyle ilerleyen saatlerde bakanlıkta görüşen Soylu “Bu can bu bedende olduğu sürece yanınızdayım” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası toplanan 338 milyon lira bağışın, söz verildiği gibi dağıtılmasını ve 3713 sayılı kanun kapsamına alınmalarını isteyen 15 Temmuz gazileri, son bir haftadır her gün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın önünde toplanarak, seslerini duyurmaya çalışıyor. Dün akşam saatlerinde ise partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a AKP Genel Merkezi’nden ayrıldığı sırada seslenmek isteyen 15 Temmuz gazilerine polis izin vermek istemedi. Yaşanan arbede de yaralanan iki kişi hastaneye götürüldü. Medyascope’den Batu Bozkürk‘ün haberine göre eylemin ardından gazileri temsilen bir heyet, İçişleri Bakanlığı’nda Süleyman Soylu ile görüştü.

Eylem yapmak isteyen 15 Temmuz gazilerine polis müdahalesi: Yaralılar var

“BENİM MADALYAM VAR, BANA DOKUNAMAZSINIZ”

15 Temmuz gazilerinden Ahmet Önder “Arbede sırasında ben polislere, ‘Benim madalyam var, bana dokunamazsınız. Valilik ve İçişleri Bakanlığı izni olmadan beni gözaltına alamazsınız’ dedim. Daha sonra amirler Süleyman Soylu’yla görüşmüş, Soylu da bizi Bakanlığa davet etti.”

“SOYLU İLE İLK KEZ GÖRÜŞTÜK”

Önder görüşmenin detaylarını ise şöyle paylaştı:

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilk kez görüştük, bizi samimi karşıladı. Yaklaşık bir buçuk saat sürdü görüşmemiz. Meselenin para değil, 3713 sayılı kanuna (vazife malullüğü aylığı bağlanmasını da düzenliyor) tabi olmak olduğunu söyledik. Cuma gününe kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanıyla ve Cumhurbaşkanı’yla görüşecek, akabinde bize dönüş yapacak. İş tamamen Aile Bakanı ve Cumhurbaşkanı’na bağlı. Onay aldığı takdirde önümüzdeki hafta kabine toplantısında tasarıyı sunacak. Sürecin takipçisi olacağını ve bizim sözcümüz olacağını söyledi. ‘Bu can bu bedende olduğu sürece ben sizin yanınızdayım’ dedi.”

Ahmet Önder bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde bir basın açıklaması yapacaklarını, dün gece yaşananları ve Soylu’yla görüşmelerini kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

Benzer Haberler